Architektonická soutěž dospěla do finále

Mezinárodní porota dnes rozhodla o vítězném návrhu na architektonické řešení stanice Praha-Veleslavín. Během dvoudenního zasedání hodnotila pět finálových návrhů, které postoupily z prvního kola. Soutěž vyhlásila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v souvislosti s přípravou a zpracováním projektu modernizace a novostavby trati Praha-Veleslavín – Praha-Letiště Václava Havla.

Mezinárodní porota v čele s architekty Sándorem Fintou a Helgem Lunderem hodnotila pět dopracovaných návrhů. Všechny porota hodnotí jako velmi kvalitní. „Vítězný návrh, který doporučujeme k realizaci, je přesvědčivý a má nejlépe navržené a přehledné provozní vazby. Zároveň vytváří přiměřený předprostor a využívá střešní krajinu jak pro plynulé pokračování cyklostezky, tak pro další využití veřejností,“ uvedl předseda poroty Sándor Finta.

Po uplynutí povinných lhůt a po schválení výsledků soutěže vedením SŽDC budou jak vítězný návrh, tak všechny vytvořené v rámci první i druhé fáze představeny veřejnosti. Oficiální prezentaci výsledků plánuje SŽDC na konec listopadu. 

Soutěž, která byla vyhlášena na začátku února, je připravována ve spolupráci s hlavním městem Prahou, Institutem plánování a rozvoje i s městskou částí Praha 6. Část prvků z vítězného architektonického návrhu bude použita jako jednotící složky i v dalších stanicích a zastávkách trati Praha – Kladno. V první fázi bylo předloženo 22 velmi kvalitních architektonických návrhů, ze kterých porota v květnu vybrala pět postupujících do finále.

Soubory ke stažení

tisková zpráva ke stažení.pdf pdf