Aktuality

Správa železnic dál úzce spolupracuje s francouzskou SNCF

Správa železnic pokračuje ve spolupráci s francouzskou státní dopravní společnosti SNCF. Česká síť vysokorychlostních tratí bude od základu budována a následně provozována na stejné koncepci jako francouzské rychlotratě. Češi se tak inspirují od dlouholetých odborníků. Díky tomu je proces přípravy vysokorychlostních tratí v České republice rychlejší a efektivnější.

V rámci konzultací nejde jen o technická řešení. V dubnu se konal společně s odborníky se SNCF workshop na téma Public Private Parnership projektů a financování výstavby VRT. Řešila se také problematika povolování z hlediska bezpečnosti provozu dle požadavků evropské legislativy nebo harmonogram výstavby, aktuálně například úseku Moravská brána I. Spolupráce je tedy velmi intenzivní a v podstatě na každotýdenní bázi.

Zástupci SNCF také poskytují cenné připomínky k dokumentaci k územního rozhodnutí k jednotlivým plánovaným úsekům. Kooperace s francouzskými odborníky neznamená, že by experti Správy železnic neuměli vedení tratí a související činnosti naplánovat. Využijí ale zkušeností zahraničních partnerů, které je velmi obtížné získat v českém prostředí, protože projekt podobného rozsahu, jako je příprava vysokorychlostních tratí, zde neexistuje.