Správa železnic vypsala tendr na inženýrskogeologický průzkum budoucí Všejanské spojky

Všejanská spojka, která přispěje k výraznému zrychlení železniční dopravy mezi Prahou a Mladou Boleslaví, je o něco blíže ke své realizaci. Správa železnic vypsala výběrové řízení na dodavatele inženýrskogeologického průzkumu. Pokud vše půjde podle plánu, mělo by se začít stavět v polovině roku 2027, hotovo pak bude o tři roky později. Výše investice se odhaduje na 4,8 miliardy korun.

Předmětem stavby bude nová dvoukolejná elektrizovaná trati v úseku Lysá nad Labem – Čachovice s uvažovanou rychlostí až 200 km/h. Trať bude do stanice Lysá nad Labem zaústěna pomocí mimoúrovňového přesmyku a následně bude v nové stopě pokračovat do Milovic, které protne v prostoru stávající stanice. Současná trať do Milovic bude zrušena. Následně se nová trať stočí východním směrem a přes novou stanici Milovice-Boží dar a zastávku Vanovice se zapojí do jižního kolejového rozvětvení stanice Čachovice.

Všejanská spojka je součástí modernizace železničního spojení z Prahy do Mladé Boleslavi. V rámci navazujícího projektu bude trať od Nymburka do Čachovic elektrizována a dále k Mladé Boleslavi také zdvoukolejněna. Východně od obce Nepřevázka se pak nová trať odkloní a v podobě novostavby tzv. Bezděčínské spojky bude paralelně s dálnicí D10 pokračovat až do stanice Mladá Boleslav město. Ta bude přestavěna do podoby městského železničního terminálu a díky kombinaci nových traťových úseků bude moci být obsluhována přímými vlaky ze všech směrů.

Soubory ke stažení

tisková zpráva ke stažení (54.6 kB) pdf