SŽDC renovuje železniční most nedaleko Zahrádek u České Lípy

Zásadní rekonstrukcí prochází most přes národní přírodní památku Peklo nedaleko železniční stanice Zahrádky u České Lípy na trati Lovosice – Česká Lípa. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zde mimo jiné vyměňuje ocelovou konstrukci z roku 1911, která již byla v nevyhovujícím technickém stavu. Dodavatelem stavby je společnost Strabag Rail, celkové investiční náklady dosahují 50 milionů korun bez DPH.

Most pochází z roku 1898 a má tři pole, ocelová konstrukce je o 13 let mladší. V rámci rekonstrukce bude ve druhém poli nahrazena stávající ocelová konstrukce s prvkovou mostovkou konstrukcí novou. Její hmotnost včetně konzol činí zhruba 134 tun, rozpětí je 41,4 metru a šířka 5,4 metru. Na stavbu byla dovezena po jednotlivých částech, zde se svařila do jednoho celku a následně přesunula zhruba 600 metrů po koleji nad mostní otvor.

V rámci stavby zde budou dále provedeny sanace spodní stavby (kleneb, pilířů a opěr), injektáže, přezdívání, otryskání zdiva a spárování, budou zhotoveny nové úložné prahy a prefabrikované římsy včetně zábradlí. Součástí prací na mostě jsou i přeložky inženýrských sítí a rekonstrukce železničního svršku.

Nepřetržitá výluka, která se z důvodu rekonstrukce mostu koná v úseku Blíževedly – Česká Lípa, potrvá do 30. září.

Soubory ke stažení

tisková zpráva ke stažení (65.6 kB) pdf