Aktuality

Provoz v Poříčanech obnoven

Na 1. železničním koridoru došlo 10. října 2022 v odpoledních hodinách k vážné mimořádné události, při které vykolejila souprava nákladního vlaku převážejícího nebezpečnou látku benzen. Nákladní vlak ČD Cargo projel návěst Stůj a nedovoleně vjel do stanice Poříčany. Poškozen byl železniční svršek, trakční vedení a zabezpečovací zařízení.

Vzhledem k obnovení provozu na 1. koridoru budeme další informace zveřejňovat v Interaktivní mapě Správy železnic a na twitterovém účtu @datel_informuje.

Děkujeme za trpělivost při odstraňování následků mimořádné události.

Aktualizováno ve 12:45

V Poříčanech byl obnoven provoz po dvou kolejích. Kolem místa mimořádné události je rychlost snížena na 50 km/h. Doprava na 1. koridoru se nyní bude postupně stabilizovat do podoby před nehodou. 

Z místa už odjely také jednotky Hasičského záchranného sboru Správy železnic, které zasahovaly v Poříčanech bezprostředně po mimořádné události.

Aktualizováno v 7:50

Provoz v Poříčanech byl částečně obnoven po jedné koleji.

Aktualizováno v 7:10

Zhruba ve 3:30 byly odvezeny obě vyprázdněné cisterny a začaly práce na likvidaci lokomotivy. Intenzivně pracujeme na obnovení alespoň částečného provozu na koridoru. Předcházet tomu bude oprava a kontrola železničního svršku, zabezpečovacího zařízení a trakčního vedení.

foto
foto
foto

Aktualizováno v 19:25

Odčerpávání cisteren je téměř u konce. Do svých domovů se tak mohou vrátit obyvatelé Poříčan, kteří byli evakuováni z důvodu hrozícího nebezpečí. Následky mimořádné události budeme ve spolupráci s dalšími složkami odstraňovat i v příštích hodinách.

Aktualizováno ve 14:45

První cisterna byla vyčerpána. Nyní probíhá přesun cisteren a zapěňování. Do Poříčan již míří podval s pásovým jeřábem z Nučic. Ten bude poté vystřídán druhým jeřábem, který na místo události dorazí za doprovodu Hasičského záchranného sboru Správy železnic.

foto
foto
foto

Aktualizováno v 11:15

Lokomotiva bude rozřezána a zlikvidována přímo na místě. Pro další postup prací je nezbytné rozebrání protihlukových stěn a dočasné odstranění trakčního vedení nad vozidly.
 

Aktualizováno v 10:30

Hasiči pro přečerpání nebezpečných látek využijí 20 láhví dusíku. Vzhledem k bezpečnosti zasahujících hasičů i obyvatel Poříčan musí práce probíhat pozvolna. Připravena je již technika pro vyproštění vagonů a lokomotivy.

foto

foto

Aktualizováno v 9:30

Provoz na koridoru je zcela zastaven. Dálková osobní doprava je mezi Prahou a Kolínem odkloněna přes Lysou nad Labem a Nymburk. Správa železnic operativně zrušila výluky původně plánované na odklonových trasách pro osobní i nákladní dopravu, aby byla pro vlaky dostupná maximální možná kapacita tratí. Cestujícím se za komplikace omlouváme.

V noci bylo z havarovaného vlaku odpojeno a odvezeno 14 cisteren. Na místě zůstávají 2 převrácené vagóny a lokomotiva. Před další manipulací je nutné přečerpat nebezpečné látky. K tomu byla nutná evakuace obyvatel v okolí stanice. Na místě zasahují hasiči Správy železnic a společností Unipetrol a Spolana. K vyproštění lokomotivy byly povolány 2 kolejové jeřáby.

foto

Aktuální stav provozu, polohu vlaků a předběžný čas ukončení omezení provozu naleznete v naší interaktivní mapě.

Informace zveřejňujeme také na twitterovém účtu @datel_informuje.