Aktuality

Kraje podporují výstavbu VRT v ČR

Komise Asociace krajů ČR pro dopravu podpořila na svém jednání ve Velimi výstavbu vysokorychlostních tratí. Setkání se zúčastnili také zástupci Správy železnic, kteří přítomné informovali o aktuálním stavu příprav.

Ředitel odboru přípravy vysokorychlostních tratí (VRT) Martin Švehlík informoval krajské představitele o benefitech nových železnic pro regiony a pracích na dokumentacích pro územní rozhodnutí. Zmínil například výhody propojení stávajících a připravovaných vysokorychlostních tratí. Tento koncept umožní přejíždění spojů mezi sítěmi a tím i obsluhu širšího území. Vysokorychlostní vlaky tak v budoucnu budou moci zajíždět také do stanic, které na VRT nebudou přímo napojeny. V diskuzi pak Správa železnic zodpověděla doplňující dotazy týkající se různých aspektů příprav VRT.

VRT přiblíží regiony k ekonomickým centrům, což přispěje k jejich dalšímu rozvoji. Ukazují to zkušenosti ze zahraničí, kde napojení měst na vysokorychlostní železnici pomohlo k lepší distribuci bohatství z center na venkov.

Mobilitu obyvatel v regionech podpoří i chystané terminály, na jejichž řešení vyhlašuje Správa železnic architektonicko-urbanistické soutěže. Svou podobu již získal terminál Praha východ, který si můžete prohlédnout zde. Aktuálně hledáme řešení přestupního uzlu u Roudnice nad Labem. Terminály nabídnou cestujícím kapacitní parkoviště, zastávky návazné dopravy nebo přepravní služby. Jejich hlavním cílem je ovšem přiblížit vysokorychlostní železnici i dalším obyvatelům tak, aby v dojezdové vzdálenosti byly VRT dostupné více než polovině obyvatel Česka.