Aktuality

Prezentační dny vysokorychlostních tratí přivítaly za půl roku už stovky návštěvníků

Už více než půl roku se mohou všichni zájemci každou první středu v měsíci setkat se zástupci Správy železnic a načerpat informace o projektu vysokorychlostní železnice, který se zásadně dotkne budoucnosti dopravy v České republice. Setkání jsou otevřená všem zájemcům, jsou zdarma a součástí je živá diskuse.

Od října 2022 se uskutečnilo již šest setkání. První z nich se v informačním centru Správy železnic na pražském hlavním nádraží konalo 5. října 2022 a týkalo se obecně vysokorychlostních tratí. Přednášející v dalších měsících následně přešli k plánování konkrétních úseků, například z Prahy směrem na Drážďany nebo na Moravu směrem do Brna nebo Ostravy. Tématem posledního setkání v dubnu tohoto roku byla příprava úseku směrem z Prahy přes Hradec Králové do Polska. V květnu prozradí Správa železnic zajímavosti a jedinečná řešení v rámci výstavby VRT.

Sál je většinou vždy zaplněný zájemci z řad odborné i laické veřejnosti, studentů, samospráv, zástupců dopravních spolků či novinářů. Informace sdělují inženýři, kteří jsou za daný úsek přímo zodpovědní.

„Vnímám tyto akce jako jedny ze stěžejních v rámci komunikace s veřejností. Jsme připraveni odpovědět na všechny otázky. Čas, který strávíme s lidmi, kteří mají o přípravu vysokorychlostní tratí zájem a stojí jim za to přijít a několik hodin téma rozebírat, je pro nás nesmírně důležitý. Kvůli množství dotazů se setkání někdy protáhnou, ale to považuji za pozitivní,“ shrnul Jakub Bazgier, ředitel Stavební správy vysokorychlostních tratí.