Aktuality

Správa železnic spouští výstavu soutěžních návrhů terminálu Roudnice nad Labem VRT

Vernisáží dnes Správa železnic zahájí výstavu všech návrhů, které přijala v rámci architektonicko-urbanistické soutěže na podobu a řešení terminálu vysokorychlostní železnice Roudnice nad Labem. Výstava v roudnickém Informačním a dopravním centru Podřipska potrvá do 20. dubna 2022.

Architekti, urbanisté a další odborníci hledali řešení přestupního uzlu s ohledem na blízkost národní kulturní památky Říp. I proto Správa železnic přizvala k soutěži památkáře z Národního památkového ústavu. Přizvanými odborníky byli také experti francouzských státních drah, kteří mají s výstavbou a provozem vysokorychlostních hubů desítky let zkušeností.

Vernisáž soutěžních návrhů se uskuteční 21. 3. 2022 od 18 hodin, bude k vidění i na Facebooku Správy železnic. Výstava v Informačním a dopravním centru Podřipska v Roudnici nad Labem pak potrvá do 20. 4. 2022. Centrum je otevřeno veřejnosti každý den.

Součástí soutěžního zadání byl požadavek na zpracování údržbové základny, ze které bude realizován servis úseku VRT Podřipsko mezi Prahou a Lovosicemi. Odborná porota složená z nezávislých expertů, představitelů samosprávy a zástupců Správy železnic určila vítězem soutěže návrh kanceláře Rusina Frei architekti. Celkem bylo posuzováno deset návrhů z České republiky i ze zahraničí. Regulérnost soutěže byla potvrzena Českou komorou architektů.

Terminál Roudnice nad Labem VRT vznikne v blízkosti místního letiště. Dostupnost tohoto dopravního uzlu bude zajištěna napojením na dálnici D8 a regionální trať č. 096 Roudnice n/L – Straškov. Chybět nebudou zastávky návazné veřejné dopravy a kapacitní parkoviště. Terminál rozšíří dostupnost vysokorychlostní dopravy v oblasti. Cestující se z něj dostanou do centra Prahy za 19 minut, do Ústí nad Labem za méně než půlhodinu. Výstavbu úseku VRT Podřipsko, na kterém terminál vznikne, předpokládá Správa železnic mezi lety 2027 až 2030.

On-line výstava včetně kompletních informací o soutěži jsou zveřejněny na: https://www.spravazeleznic.cz/vrt/terminal-roudnice-nad-labem.

Files to download

tisková zpráva ke stažení.pdf (56.4 kB) pdf