Aktuality

Správa železnic vybrala vítězný návrh terminálu VRT u Roudnice nad Labem

Vítězem architektonicko-urbanistické soutěže na podobu a řešení terminálu vysokorychlostní železnice u Roudnice nad Labem se na základě rozhodnutí odborné komise stala architektonická kancelář Rusina Frei architekti. Do soutěže se přihlásilo deset účastníků z České republiky i ze zahraničí. Zadání obsahovalo také požadavek na návrh servisní základny, která bude centrem údržby železniční infrastruktury na celém úseku VRT Podřipsko.

Architekti, urbanisté a další odborníci hledali řešení přestupního uzlu od září loňského roku, kdy Správa železnic soutěž vyhlásila. Její součástí bylo také zpracování urbanistického ideového návrhu, který samosprávám v okolí nabídne možnosti řešení širšího území. Příjem návrhů skončil loni na konci listopadu. V porotě zasedli kromě nezávislých expertů a zástupců Správy železnic také představitelé samosprávy. Porota ocenila všechny přihlášené návrhy, finanční odměnu získali všichni účastníci. Na regulérnost soutěže dohlížela Česká komora architektů. Přizváni byli také odborníci z Národního památkového ústavu a francouzských státních drah SNCF.

Terminál Roudnice nad Labem VRT zvýší dostupnost vysokorychlostní železnice v regionu. Nejčastěji ho pro své cesty využijí obyvatelé jihovýchodní části Ústeckého a také přilehlého území Středočeského kraje. Do centra Prahy se odtud cestující dostanou za 19 minut, do Ústí nad Labem se jízdní doba po dokončení celého ramene VRT Praha - Drážďany zkrátí na 24 minut. Rychlejší spojení nabídne terminál také cestujícím do dalších měst po celé České republice i v zahraničí.

Dopravní uzel u roudnického letiště nabídne pohodlné parkování v rámci systému P+R, bezbariérový přestup mezi vysokorychlostní železnicí a regionální tratí č. 096 Roudnice n/L – Straškov a také přímé napojení na nedalekou dálnici D8. Samozřejmostí bude návazná linková doprava nebo přepravní služby pro cestující.

Úsek VRT Podřipsko, který se nachází mezi Prahou a Lovosicemi, bude novostavbou tratě s rychlostí až 320 km/h. Kromě expresních vlaků vysokorychlostní trať využijí i další rychlé spoje. Realizaci tohoto bezmála 60kilometrového úseku Správa železnic předpokládá v letech 2027 až 2030.

Výstava soutěžních návrhů se bude konat v informačním centru v Roudnici nad Labem. Vernisáž výstavy proběhne 21. března 2022. Veřejnosti je k dispozici na adrese https://www.spravazeleznic.cz/vrt/terminal-roudnice-nad-labem také elektronická verze výstavy.

Files to download

tisková zpráva ke stažení.pdf (95.9 kB) pdf
Terminál VRT Roudnice nad Labem 1.jpg (3.3 MB) jpg
Terminál VRT Roudnice nad Labem 2.jpg (2.6 MB) jpg
Terminál VRT Roudnice nad Labem 3.jpg (3.0 MB) jpg
Terminál VRT Roudnice nad Labem 4.jpg (4.7 MB) jpg