Aktuality

Zástupci Stavební správy VRT se zúčastnili sympozia o mostech v Brně

Letošního sympozia Mosty, které se uskutečnilo 20. – 21. dubna v Brně, se za Stavební správu vysokorychlostních tratí zúčastnili náměstek pro rozvoj Martin Švehlík a specialista na mostní konstrukce Jan Kubelka.

Každoroční sympozium je místem, kde si odborníci na mostní konstrukce vyměňují navzájem zkušenosti. Správa železnic se ho účastní jako významný investor. V příspěvku Stavební správy vysokorychlostních tratí zaznělo, že při návrhu mostů na vysokorychlostních tratích je potřeba maximálně respektovat specifika jejich provozu.

Konstrukce mostů je například namáhána kvůli rychlosti, kterou budou vlaky na vysokorychlostních tratích dosahovat (předpokládaná maximální rychlost 320 km/h s možností zvýšení až na 350 km/h). Jiný je i přístup k údržbě, kde je třeba využít noční dopravní výluky. Inženýři se musí zamýšlet nad opatřeními proti možnému nárazu vykolejeného vlaku do pilířů nadjezdů, musí brát také v úvahu vliv povětrnostních podmínek na stavby i řadu dalších aspektů.  

Správa železnic řeší tyto otázky i v rámci konzultací s francouzskou společností SNCF v rámci dlouhodobé spolupráce mezi oběma organizacemi. Na Stavební správě VRT jsou odborníci na mostní stavby, kteří hledají na konstrukční problémy řešení, které následně prosazují i do plánů na vybudování vysokorychlostních tratí v ČR.