Aktuality

23.05.2022
Správa železnic uzavřela smlouvu se SNCF o pronájmu prezentační jednotky TGV
Francouzský rychlovlak se veřejnosti představí poprvé 6. června na pražském hlavním nádraží. V dalších dnech bude k vidění v Brně, Jihlavě a Ústí nad Labem. Příjezd TGV je součástí dosavadní spolupráce Správy železnic a skupiny SNCF na projektu přípravy vysokorychlostních tratí (VRT) v České republice.
03.05.2022
V Česku se v červnu představí francouzský vysokorychlostní vlak TGV
Správa železnic představí začátkem června veřejnosti francouzský vysokorychlostní vlak TGV. Průkopník rychlého železničního spojení na evropském kontinentu postupně navštíví Prahu, Brno, Jihlavu a Ústí nad Labem. Nejvíce času stráví v jihomoravské metropoli, kde bude od 7. do 9. června součástí expozice Správy železnic na veletrhu Rail Business Days.
26.04.2022
Geodetické práce pro VRT Podřipsko
Geodeti vytvoří mapové podklady pro novou vysokorychlostní trať (VRT) Praha –⁠ Drážďany, konkrétně pro úsek VRT Podřipsko mezi pražskou Balabenkou a sjezdem Lovosice.
22.04.2022
Správa železnic navrhla v Odoleně Vodě kompenzační opatření kvůli vedení VRT
Správa železnic a město Odolena Voda pravidelně projednávají přípravu vysokorychlostní tratě (VRT) Podřipsko, která spojí Prahu s Lovosicemi. Na posledním jednání představil tým přípravy VRT možnost přímých kompenzačních opatření, která by přispěla k efektivnějšímu zasazení nových tratí do krajiny a také k ochraně obyvatel a životního prostředí.
14.04.2022
Správa železnic zřídí novou organizační jednotku pro vysokorychlostní tratě
Správní rada Správy železnic na svém řádném zasedání schválila záměr zřízení nové organizační jednotky pro přípravu, výstavbu a provoz vysokorychlostních tratí (VRT). Krok souvisí s pokračujícími pracemi na této nové železniční síti.
13.04.2022
Geologické práce pro VRT Moravská brána I
V souvislosti s pokračující přípravou VRT Moravská brána I bude společnost GEOtest provádět geologické práce v okolí budoucí tratě. Průzkumy jsou nedílnou součástí prací na dokumentaci pro územní rozhodnutí (DÚR), jejíž tvorbu má na starosti společnost AFRY CZ.
07.04.2022
Správa železnic představila práce na vysokorychlostní trati Moravská brána I
Úsek mezi Prosenicemi a Hranicemi na Moravě projektuje společnost AFRY s dalšími mezinárodními dodavateli. Dokumentace pro územní rozhodnutí (DÚR) by měla být hotova v příštím roce. Práce budou pravidelně projednávány se všemi partnery přípravy v regionu.
22.03.2022
Autoři vítězného návrhu VRT terminálu v Roudnici: největší výzvou bylo umístění vedle hory Říp
Známe podobu terminálu vysokorychlostní železnice, který vyroste u Roudnice nad Labem. Vítězem architektonické soutěže Správy železnic se stalo studio Rusina Frei architekti vedené Martinem Rusinou a Martinem Freiem. Bylo pro ně vítězství v konkurenci 9 dalších a dle poroty velmi kvalitních návrhů velkým překvapením? Panovaly mezi nimi při tvorbě vítězného řešení nějaké rozpory? A vypisuje se v Česku dostatek architektonických soutěží? I na to hosté podcastu odpoví.
21.03.2022
Správa železnic spouští výstavu soutěžních návrhů terminálu Roudnice nad Labem VRT
Vernisáží dnes Správa železnic zahájí výstavu všech návrhů, které přijala v rámci architektonicko-urbanistické soutěže na podobu a řešení terminálu vysokorychlostní železnice Roudnice nad Labem. Výstava v roudnickém Informačním a dopravním centru Podřipska potrvá do 20. dubna 2022.
11.03.2022
V Ústí nad Labem poskytuje služby druhé informační centrum Správy železnic
Správa železnic dnes otevřela pro veřejnost své druhé infocentrum. Zájemci ho naleznou v podchodu na hlavním nádraží v Ústí nad Labem a získají v něm zejména informace o přípravě VRT Drážďany – Praha. Kromě vyškolené obsluhy jsou jim k dispozici informační panely, které pokryjí veškeré aspekty přípravy této přeshraniční vysokorychlostní trati. Infocentrum bude zpočátku otevřeno pouze některé dny v týdnu, následně pak každý pracovní den.