Aktuality

14.10.2021
Požárně bezpečnostní konzultace s francouzskými hasiči
Bezpečnost připravovaných vysokorychlostních tratí konzultovali zástupci Správy železnic s přidělencem hasičského sboru Francouzské republiky. Jednání se zúčastnili také odborníci z HZS České republiky.
24.09.2021
Kraje podporují výstavbu VRT v ČR
Komise Asociace krajů ČR pro dopravu podpořila na svém jednání ve Velimi výstavbu vysokorychlostních tratí. Setkání se zúčastnili také zástupci Správy železnic, kteří přítomné informovali o aktuálním stavu příprav.
07.09.2021
Správa železnic uzavřela smlouvu na dokumentaci pro VRT Jižní Morava
Více než 30kilometrový úsek vysokorychlostní železnice mezi Modřicemi a Šakvicemi zná svého projektanta. Ve výběrovém řízení uspělo sdružení firem vedené společností Valbek. VRT Jižní Morava by měla být jednou z prvních realizovaných vysokorychlostních tratí v České republice.
06.09.2021
Správa železnic vyhlásila další architektonickou soutěž na terminál VRT
Správa železnic vypsala již druhou architektonickou soutěž na terminál vysokorychlostní železnice. Přestupní uzel Roudnice nad Labem bude součástí nového železničního spojení Praha – Ústí nad Labem – Drážďany, díky němu se zvýší dostupnost nové vysokorychlostní železnice pro obyvatele regionu. Vítězný architektonicko-urbanistický návrh by měl být představen na začátku příštího roku.
23.08.2021
Geologické průzkumy pro Krušnohorský tunel
Správa železnic uspořádala předběžnou tržní konzultaci na geologické průzkumy pro chystaný Krušnohorský tunel. Setkání v budově generálního ředitelství se zúčastnila více než desítka zástupců odborných firem.
10.08.2021
Vysokorychlostní železnice byla tématem Forbes Podcastu
Ředitel odboru přípravy vysokorychlostních tratí Martin Švehlík byl hostem Forbes Byznys Podcastu. Mluvil například o úsecích, po kterých by se cestující měli svézt vlakem ještě před začátkem nového desetiletí. Tématem byla ale také ekonomika projektu nebo budoucí provoz na nových VRT. Celý rozhovor si můžete pustit níže v přehrávači.
29.07.2021
Správa železnic a DB Netz vybraly projektanta Krušnohorského tunelu
Správa železnic a DB Netz uzavřely smlouvu s dodavatelem na zajištění projektové přípravy přeshraničního úseku vysokorychlostní tratě (VRT) z Prahy do Drážďan. Projektanti tak v nejbližší době zahájí práce na dokumentaci pro připravovaný Krušnohorský tunel.
28.07.2021
Nová varianta vedení VRT v Ústeckém kraji
Správa železnic na Pracovní skupině hejtmana Ústeckého kraje představila nový návrh vedení připravované vysokorychlostní železnice, která spojí Prahu s německými Drážďany. Aktuálně tak existují tři varianty, kudy by VRT mohla v budoucnu vést.
23.07.2021
Společné komuniké Správy železnic a města Louny
Správa železnic představila projekt vysokorychlostní tratě (VRT) na jednání se zástupci města Louny. Právě do Loun totiž bude odbočovat nová trať z vysokorychlostního koridoru mezi Prahou a Drážďany.
14.07.2021
Zahraniční experti: Tunely na VRT nebudou zdrojem nadměrného hluku
Projektanti pro úsek vysokorychlostní trati (VRT) mezi Prahou a Poříčany prověřovali možnost vzniku takzvaného sonického třesku při jízdě vlaku tunelem. Jejich závěry dokládají, že se místní obyvatelé tohoto fenoménu nemusí obávat.