Tiskový servis (tiskové zprávy + prohlášení)

01.07.2022
Správa železnic získala územní rozhodnutí pro další úsek trati na letiště
Projekt modernizace trati mezi stanicemi Praha-Ruzyně a Kladno dosáhl dalšího důležitého milníku, kterým je získání pravomocného územního rozhodnutí. Přestavba více než 15 km dlouhého úseku, jejíž hlavní náplní je zdvoukolejnění a elektrizace trati, je tak o krok blíž realizaci. Přinese zvýšení rychlosti jízdy vlaků až na 140 km/h, plně bezbariérové stanice a zastávky a až 1100 nových parkovacích míst.
30.06.2022
Na trať mezi Sudoměřice a Votice se vrací vlaky, modernizace úseku se blíží ke konci
V pátek 1. července se vrátí vlaky na železniční trať mezi Sudoměřice a Votice na pomezí Jihočeského a Středočeského kraje. Do konce srpna se po její nové přeložce bude jezdit po jedné koleji, plnohodnotný dvoukolejný provoz začne na počátku září. Projekt modernizace trati, která je součástí čtvrtého železničního koridoru z Českých Budějovic do Prahy, míří do finále.
29.06.2022
Správa železnic získala z programu CEF dotace ve výši 7,9 miliardy korun
Správa železnic pokračuje v úspěšném získávání dotací z Nástroje pro propojení Evropy (Connecting Europe Facility – CEF). V první výzvě programu v novém dotačním období 2021–2027 získalo podporu devět projektů. Dotace v celkové výši 7,9 miliardy korun půjde na několik modernizačních akcí na železniční infrastruktuře, instalaci zabezpečení ETCS na koridorových tratích a přípravu vysokorychlostních tratí.
29.06.2022
Končí výluky na trati mezi pražským Smíchovem a Radotínem
Se začátkem letošních prázdnin skončí výrazná omezení provozu mezi stanicemi Praha-Smíchov a Praha-Radotín. Od pátku 1. července budou vlaky využívat jak dvoukolejný úsek ze Smíchova do odbočky Závodiště, tak i navazující čtyřkolejnou část do Radotína. Na ní současně začnou obsluhovat přeloženou zastávku Praha-Velká Chuchle. Veškerá stavební činnost se nyní bude odehrávat ve stanici Praha-Radotín, kde budou mít cestující k dispozici dvě nástupní hrany. Už za několik měsíců zde Správa železnic zahájí výstavbu nové výpravní budovy.
28.06.2022
Správa železnic vybírá zhotovitele rekonstrukce nástupišť v Semilech
Už za několik měsíců plánuje Správa železnic zahájit rekonstrukci nástupišť ve stanici Semily. Nyní vypsala veřejnou zakázku na zhotovení stavby, její předpokládaná hodnota činí 156,7 milionu korun. Výsledkem prací budou dvě nástupiště umožňující pohodlný nástup do moderních souprav. Stavba je připravována v koordinaci s výstavbou autobusového terminálu Semily.
21.06.2022
Na rekonstruované trati u Šumperka vzniká nový, výrazně delší most
Plným tempem pokračuje rekonstrukce a elektrizace trati z Olomouce do Šumperka v úsecích Uničov – Libina a Libina – Šumperk. S dokončením obou staveb se počítá v závěru letošního roku, rychlost vlaků se v obou úsecích zvýší až na 100 km/h. Kromě modernizovaných stanic a zastávek nyní mění podobu řada dalších míst na trati. U Šumperka dnes stavbaři osadili konstrukci nového mostu, který bude mít oproti svému předchůdci dvojnásobnou délku.
20.06.2022
Začíná výstavba terminálu v Soběslavi
Se startem letních prázdnin začne v Soběslavi očekávaná výstavba dopravního terminálu, který se bude nacházet v těsné blízkosti tamní stanice. Na místě stávajícího autobusového nádraží vznikne parkoviště P+R s více než pěti desítkami míst. Smlouvu na stavební práce uzavřela Správa železnic se společností STRABAG Rail, která výstavbu provede za 26,38 milionu korun. Veřejnost by měla začít využívat nový terminál letos na podzim.
16.06.2022
Začne celková rekonstrukce výpravní budovy ve stanici Kravaře ve Slezsku
Správa železnic vyhlásila veřejnou zakázku na zhotovitele rekonstrukce výpravní budovy v železniční stanici Kravaře ve Slezsku. Po provedené přestavbě bude odpovídat současným požadavkům, a to jak z hlediska služeb pro cestující, tak i ekonomiky provozu. Dokončení akce s předpokládanými investičními náklady ve výši 32,5 milionu korun se plánuje na podzim příštího roku.
16.06.2022
Výpravní budova ve Veselí nad Lužnicí prošla kompletní rekonstrukcí
Cestujícím ve stanici Veselí nad Lužnicí začala sloužit nová nádražní budova, která doplnila nedávno dostavěný autobusový terminál v investici města. Správa železnic dokončila rok trvající přestavbu, která zahrnovala změnu uspořádání interiéru, přesunutí kotelny do suterénu, vybudování toalet přístupných z haly a nových komerčních prostor. Stavební práce zrealizovala společnost AVERS, předpokládané investiční náklady dosahují 61,8 milionu korun.
14.06.2022
Neriskuj život. Drž se dál od kolejí!
Chvíle nepozornosti, špatné rozhodnutí nebo hazard. To jsou nejčastější důvody střetů na železničních přejezdech. V drtivé většině případů za nimi stojí řidiči, chybují ale i chodci nebo cyklisté. Ve snaze upozornit na často tragické následky těchto zbytečných nehod se Správa železnic tradičně připojila k Mezinárodnímu dni bezpečnosti na železničních přejezdech ILCAD 2022. Poselstvím 14. ročníku bezpečnostně preventivní akce je Neriskuj život, drž se dál od kolejí.