Tiskový servis (tiskové zprávy + prohlášení)

10.07.2020
Písek získá zrekonstruovanou nádražní budovu
Ještě letos odstartují práce na výpravní budově ve stanici Písek. Centrální komise Ministerstva dopravy aktuálně schválila záměr projektu, příprava této rekonstrukce tak pokračuje úspěšně dál. Dojde díky ní především k navrácení typického historizujícího vzhledu budovy, zvýšení komfortu cestujících, úpravě přilehlého okolí a zlepšení návaznosti na ostatní druhy dopravy.
10.07.2020
Správa železnic hledá projektanta pro Masarykovo nádraží. Posunula se i příprava úseku z Ruzyně do Kladna
Projekt modernizace trati z Prahy do Kladna s vybudováním odbočky na Letiště Václava Havla pokračuje. Správa železnic nyní hledá zhotovitele dokumentace pro stavební povolení pro rekonstrukci stanice Praha Masarykovo nádraží. Úsek Praha-Ruzyně – Kladno již naopak svého dodavatele dokumentace pro stavební povolení získal a příprava pokračuje dál.
08.07.2020
Železniční tratě v ČR jsou zabezpečené
Všechny tratě, celostátní i regionální, provozované Správou železnic jsou plně zabezpečené. Provoz na nich je dán platnými předpisy, a to i v případě zjednodušeného způsobu řízení provozu dle předpisu D3. Podmínkou je jeho plné dodržování. Svědčí o tom několik desetiletí prověřený způsob, který dokáže řešit veškeré známé provozní stavy.
02.07.2020
Správa železnic chystá architektonickou soutěž na první terminál VRT
Konkrétnější obrysy získá už brzy první terminál vysokorychlostní železnice v Česku – nádraží Praha východ poblíž Nehvizd ve Středočeském kraji. Správa železnic aktuálně připravuje otevřenou architektonickou soutěž na jeho podobu, vypsat ji hodlá letos na podzim. Terminál bude součástí vysokorychlostní tratě Praha – Brno, respektive jejího prvního úseku vedoucího z Prahy-Běchovic do Poříčan.
01.07.2020
Pro cestující v Havířově se otevřely nové odbavovací prostory
Cestujícím ve stanici Havířov dnes začaly sloužit nové odbavovací prostory, které vznikly v dosavadní provozně administrativní části výpravní budovy. Tím zároveň skončila první část rekonstrukce celého objektu, která probíhala od loňského roku. Průběh stavby si dnes prohlédl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda spolu s představiteli města.
29.06.2020
Obyvatelé Dynína a Neplachova mají nástupiště blíž k obcím
Na dalším úseku čtvrtého koridoru bude možné jezdit rychlostí 160 km/h. Jde o jeden z konkrétních přínosů dokončené modernizace dvoukolejné trati mezi Dynínem a Ševětínem. Díky přesunutí nástupišť v Dyníně a Neplachově také došlo ke zlepšení dostupnosti železnice pro obyvatele obou obcí. Modernizovaný úsek je nyní připraven na instalaci evropského zabezpečovače ETCS.
26.06.2020
Nádražní budova v Mostě se stane reprezentativní dominantou města
Záměr projektu rekonstrukce mostecké výpravní budovy aktuálně odsouhlasila Centrální komise Ministerstva dopravy a dala tak Správě železnic volnou cestu v dalším pokračování přípravy této stavební akce. Ta přinese vyšší kvalitu a reprezentativnost veřejného prostoru, snížení energetické náročnosti, zlepšení technického stavu budovy a v neposlední řadě zvýšení komfortu a bezpečnosti cestujících.
24.06.2020
Premiér Andrej Babiš navštívil stavby na pražském hlavním nádraží
Na stavbách probíhajících v současné době na pražském hlavním nádraží se dnes uskutečnil kontrolní den, kterého se zúčastnil premiér Andrej Babiš v doprovodu ministra dopravy Karla Havlíčka a generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody. Přímo na místě se tak mohli seznámit jak s průběhem rekonstrukce interiéru historické Fantovy budovy, tak i výstavby prodloužení severního podchodu.
23.06.2020
Stanice ve Vysočanech se změní k nepoznání, cestující získají nový přestup na metro
Koridorové parametry získá během následujících čtyř let další traťový úsek mezi Lysou nad Labem a Prahou. Správa železnic dnes slavnostně zahájila rekonstrukci její části ze Mstětic do Prahy-Vysočan. Díky ní získá metropole nový tříkolejný úsek, a to včetně zastávky Praha-Rajská zahrada, kde bude přestup na metro. Zcela zásadní proměnou pak projde stanice v pražských Vysočanech.
19.06.2020
Správní rada se sešla na pravidelném zasedání
Správní rada Správy železnic se sešla 19. června na svém pravidelném zasedání. Projednala směnu vyjmenovaného majetku s Českými drahami a zprávu o činnosti organizace.