Tiskový servis (tiskové zprávy + prohlášení)

10.09.2020
Slavnostní setkání připomene výročí narození sira Nicholase Wintona
Na prvním nástupišti pražského hlavního nádraží se v neděli 13. září od 14:00 uskuteční dodatečné slavnostní setkání k 111. výročí narození sira Nicholase Wintona. Součástí akce bude kromě kulturních vystoupení také opětovné odhalení sochy zachránce stovek židovských dětí i s nově nasazenými brýlemi.
10.09.2020
Rodinný den Správy železnic ve stanici Praha-Dejvice
Nádraží v Praze-Dejvicích bude tuto sobotu dějištěm Rodinného dne Správy železnic. Na návštěvníky akce čeká bohatý program pro všechny věkové kategorie. Jeho součástí budou i jízdy historických vozidel, které připravily jako partner akce České dráhy v rámci svého regionálního dne železnice.
09.09.2020
S modernizací železnice mezi Lysou nad Labem a Čelákovicemi pomáhá unikátní ekologický sanační stroj
V rámci optimalizace traťového úseku Lysá nad Labem (mimo) – Čelákovice (mimo), která běží na plné obrátky již téměř rok, nasadili stavbaři speciální sanační stroj. Model PM 200–2R je unikátní zejména rychlostí práce. Uspoří až 75 procent času oproti konvenční technice. Zároveň disponuje zařízením na ekologickou recyklaci štěrku, které umožňuje opětovné využití tohoto materiálu.
09.09.2020
V Kdyni na Domažlicku se srazil osobní vlak se služebním
Na nádraží v Kdyni na Domažlicku se dnes krátce po sedmé hodině ráno srazil osobní vlak jedoucí z Klatov do Domažlic s železniční diagnostickou soupravou tvořenou lokomotivou a měřicím vozem. Nehoda si vyžádala přibližně 20 zraněných, její příčiny se vyšetřují. Odhadovaná škoda dosahuje 4,2 milionu korun na motorovém voze ČD, 500 tisíc korun na lokomotivě ČD Cargo a 50 tisíc korun na drážní infrastruktuře.
08.09.2020
Oprava příjezdového podchodu na brněnském hlavním nádraží
Správa železnic zahájila opravu příjezdového podchodu, který zajišťuje druhý přístup cestujících ve stanici Brno hlavní nádraží z výpravní budovy a přilehlého prvního nástupiště na nástupiště číslo 2 až 4. Stavební práce a s nimi související omezení potrvají do poloviny letošního prosince.
07.09.2020
Správa železnic vypsala architektonickou soutěž na terminál Praha východ
Správa železnic vyhlásila první architektonickou a urbanistickou soutěž na terminál vysokorychlostní železnice na území České republiky. Architekti, urbanisté a dopravní inženýři mají za úkol navrhnout koncepci a podobu nového terminálu na okraji Prahy. Kromě samotného nádraží by měl podle zadání zahrnovat i přestup na regionální autobusovou dopravu, záchytné parkoviště i nové napojení na dálnici D11. Vítězný návrh, který vzejde ze soutěže, představí Správa železnic na počátku příštího roku.
07.09.2020
Správa železnic vypsala tendr na inženýrskogeologický průzkum budoucí Všejanské spojky
Všejanská spojka, která přispěje k výraznému zrychlení železniční dopravy mezi Prahou a Mladou Boleslaví, je o něco blíže ke své realizaci. Správa železnic vypsala výběrové řízení na dodavatele inženýrskogeologického průzkumu. Pokud vše půjde podle plánu, mělo by se začít stavět v polovině roku 2027, hotovo pak bude o tři roky později. Výše investice se odhaduje na 4,8 miliardy korun.
03.09.2020
Správa železnic vypsala veřejnou zakázku na zpracování územní dokumentace pro první část VRT Moravská brána
Správa železnic zahájila zadávací řízení na zpracování dokumentace pro vydání rozhodnutí o umístění stavby (DÚR) první části vysokorychlostní trati z Přerova do Ostravy, která nese označení VRT Moravská brána.
02.09.2020
Modernizace dalšího úseku železnice kolem Berounky dostala zelenou
Modernizace přibližně 16kilometrového úseku železniční trati mezi novou odbočkou Berounka a stanicí Karlštejn je cílem připravované stavby, jejíž záměr projektu schválila v polovině srpna Centrální komise Ministerstva dopravy. V rámci realizace proběhne přestavba železničních stanic Dobřichovice, Řevnice, Zadní Třebaň a Karlštejn, zastávky Všenory a mezistaničních úseků. Zahájení stavebních prací se předpokládá v roce 2023, ukončení pak o tři roky později.
02.09.2020
Na nové zastávce v Karlových Varech začnou ještě letos zastavovat vlaky
Právě dnes začala výstavba nové zastávky Karlovy Vary-Aréna, která vznikne v těsné blízkosti největší víceúčelové haly v krajském městě. Stavbu za přibližně 14 milionů korun realizuje společnost Strabag Rail.