Tiskový servis (tiskové zprávy + prohlášení)

29.12.2020
Správa železnic zmodernizuje stanici Holešov na Zlínsku
Celková rekonstrukce stanice Holešov je cílem projektu, na jehož realizaci vypsala Správa železnic výběrové řízení. V rámci stavebních prací se v této stanici na Zlínsku mimo jiné vybudují dvě nová bezbariérová nástupiště. Stavba naváže na dopravní terminál Holešov dokončený v roce 2018. Realizace projektu proběhne v příštím roce, odhadovaná výše investice je 354,7 milionů Kč.
28.12.2020
Správa železnic vypsala tendr na zhotovitele modernizace koridorové trati v úseku Brno-Maloměřice - Adamov
V rámci modernizace trati mezi Brnem a Adamovem proběhne kompletní rekonstrukce železničního svršku, částečně i spodku, výstavba nové odbočky Svitava a komplexní úprava zastávek Bílovice nad Svitavou a Babice nad Svitavou. Dále se zrekonstruují vybrané mostní objekty, všechny čtyři tunely v uvedeném úseku, 16 opěrných zdí i více než tisíc metrů přilehlých skalních svahů. Projekt s názvem Brno-Maloměřice St. 6 – Adamov, BC bude spolufinancovaný z programu CEF Blending, který je kombinací finančních prostředků z unijního Nástroje pro propojení Evropy (CEF) a úvěru od Evropské investiční banky. Předpokládaná hodnota stavební zakázky je 1,9 mld. Kč.
21.12.2020
Na trať mezi Olomouc a Šternberk vyjedou vlaky, končí devět měsíců trvající výluka
Elektrizace a zkapacitnění trati mezi Olomoucí a Uničovem postoupily do druhé poloviny. Letošní rok byl především ve znamení prací mezi Olomoucí a Bohuňovicemi a modernizace stanice Šternberk. Zásadní přestavbou prošla i samotná stanice Bohuňovice, kde jsou vybudována dvě nová nástupiště o délce 110 metrů. Vlaky se na trať vrátí v úterý 22. prosince.
18.12.2020
Správa železnic opraví výpravní budovu ve Veselí nad Lužnicí
Kompletní přestavba celého objektu je cílem rekonstrukce výpravní budovy ve stanici Veselí nad Lužnicí. Správa železnic už vypsala tendr na dodavatele stavebních prací. Ty budou mimo jiné zahrnovat změny uspořádání interiéru budovy, vybudování toalet přístupných z haly i nových komerčních prostor a přesunutí kotelny do suterénu. Zahájení stavebních prací se plánuje na leden příštího roku, realizace stavby bude trvat 12 měsíců a vyjde na 56,9 milionu korun.
16.12.2020
Další krok k vlaku na letiště: Správa železnic a Letiště Praha koordinují společné záměry
V rámci přípravy projektu modernizace trati Praha – Kladno s připojením Letiště Václava Havla Praha Správa železnic úzce spolupracuje a koordinuje své záměry s Letištěm Praha. V prosinci za tím účelem společnosti uzavřely dvě důležité smlouvy.
14.12.2020
Správa železnic hledá zpracovatele již čtvrté dokumentace pro územní rozhodnutí a EIA pro VRT
Správa železnic vypsala veřejnou zakázku na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí (DÚR) a dokumentace EIA, řešící vlivy záměru na životní prostředí, pro již čtvrtý úsek vysokorychlostní trati s názvem VRT Jižní Morava. Ta povede z Modřic do Šakvic.
14.12.2020
Správa železnic vybrala zhotovitele studie proveditelnosti pro železniční uzel Praha
Studii proveditelnosti rozvoje pražského železničního uzlu včetně plánovaných vysokorychlostních tratí na území metropole vypracuje společnost SP ŽUP: MMD+AFRY+EKOLA+SAGASTA+SMA. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky byla 40 milionů korun v základním plnění, resp. 52 milionů korun i s opční částí. Vítězná společnost podala nabídku pro základní plnění ve výši 34,982 milionu korun.
11.12.2020
Správa železnic otevře v neděli novou zastávku Praha-Eden
V neděli, souběžně se začátkem platnosti jízdního řádu pro rok 2021, se pro cestující otevře nová zastávka Praha-Eden, která se nachází na traťové přeložce mezi stanicemi Praha-Hostivař a Praha-Vršovice. Současně s touto změnou přestanou vlaky obsluhovat stávající trať včetně zastávky v Praze-Strašnicích. Průběh stavby i novou zastávku si dnes prohlédl vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček v doprovodu generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody.
11.12.2020
Správní rada Správy železnic se sešla na dalším řádném jednání
Správní rada Správy železnic jednala na svém řádném zasedání mimo jiné o plánu kontrolní činnosti na rok 2021 či o nájmu obchodních jednotek v nové odbavovací hale železniční stanice Praha hlavní nádraží.
10.12.2020
Na zastávce Karlovy Vary-Aréna začnou zastavovat vlaky
Správa železnic úspěšně dokončila stavbu nové zastávky Karlovy Vary-Aréna. Ta vznikla v lokalitě, která se v současnosti zásadně rozšířila o sportovní a kulturně společenské areály. Stavbu s celkovými investičními náklady ve výši 19 milionů korun zrealizovala společnost Strabag Rail.