Tiskový servis (tiskové zprávy + prohlášení)

10.12.2020
Elektrizace trati z Brna do Střelic pokračuje, vlaky začaly jezdit po rekonstruované koleji
Elektrizace traťového úseku z Brna-Horních Heršpic do Střelic běží naplno. Dokončena již byla rekonstrukce první traťové koleje, na kterou v minulém týdnu vyjely vlaky. Téměř současně začaly práce ve druhé traťové koleji. Zprovozněno bylo rovněž zabezpečovací zařízení u všech čtyř rekonstruovaných přejezdů, tři z nich jsou nyní vybaveny závorami. Dokončení stavby s předpokládanými celkovými náklady ve výši 2,7 miliardy korun se plánuje v závěru příštího roku. Následně dojde k elektrizaci navazujícího úseku do Zastávky u Brna.
10.12.2020
Mezi Hustopečemi a Šakvicemi vyjedou v neděli elektrické vlaky
Modernizace trati mezi Hustopečemi u Brna a Šakvicemi míří do finále. Projekt zahrnuje rekonstrukci obou stanic, elektrizaci trati mezi nimi, instalaci nového sdělovacího a zabezpečovacího zařízení a zvýšení zabezpečení přejezdů. Správa železnic jej stavebně dokončí příští rok v březnu. Již tuto neděli přitom dojde k zahájení provozu elektrických vlaků. Předpokládané celkové investiční náklady stavby dosahují 1,6 miliardy korun.
09.12.2020
Správa železnic představila podobu nové nádražní budovy v Chodově
Správa železnic připravuje výstavbu nové výpravní budovy v Chodově na Karlovarsku. Bude umístěna u bezbariérového podchodu na ostrovní nástupiště při pěší cestě ke starému nádraží. S tímto vhodnějším místem se počítalo už při výstavbě peronů a modernizaci stanice. Návrh moderního objektu představila Správa železnic zástupcům města Chodova.
09.12.2020
Meet the buyer - seznámení dodavatelů s plány Správy železnic v oblasti zvyšování bezpečnosti na přejezdech i na tratích
Správa železnic připravila setkání s dodavateli formou „Meet the buyer“ pro účely jejich seznámení s plány v oblasti zvýšení bezpečnosti na železničních přejezdech, dále s koncepcí zvyšování bezpečnosti na tratích se zjednodušeným řízením drážní dopravy (D3) a s výhledovými záměry na realizaci systémů GSM-R i ETCS.
08.12.2020
V Radotíně se otevírá nový podjezd pod tratí
Již tuto středu, tedy 9. prosince 2020, se výrazně uleví dopravě v pražském Radotíně. Otevře se totiž podjezd pod tratí u Horymírova náměstí, který byl z důvodu modernizace kolejí mezi stanicemi Praha-Smíchov a Praha-Radotín od března uzavřen; vrátí se do něj auta i chodci.
07.12.2020
Další část tratě z Pardubic do Hradce Králové bude dvoukolejná
Správa železnic začne v příštím roce modernizovat další část frekventované spojnice dvou nejvýznamnějších center východních Čech. Proto vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce traťového úseku z Pardubic-Rosic nad Labem do Stéblové. Jejím hlavním přínosem bude výstavba druhé koleje, a to včetně mostu přes Labe v Pardubicích. Současně dojde ke zvýšení traťové rychlosti. Dokončení stavby je plánováno v závěru roku 2023, její předpokládané celkové investiční náklady se blíží částce 2,6 miliardy korun.
04.12.2020
Nový most ve Vlastějovicích prochází zátěžovým testem
Za asistence dvojice historických motorových lokomotiv známých pod přezdívkou Sergej proběhla v pátek 4. prosince zatěžovací zkouška nového železničního mostu přes Sázavu ve Vlastějovicích na trati mezi Zručí nad Sázavou a Ledčí nad Sázavou. Všechna potřebná měření realizují experti Kloknerova ústavu ČVUT. Jejich cílem je prověřit, zda dokončovaný most odpovídá požadovaným parametrům zajišťujícím bezpečný provoz vlaků.
03.12.2020
Nádraží v Bohušovicích znovu slouží cestujícím
Správa železnic dokončila opravu nádražní budovy ve stanici Bohušovice nad Ohří, která slouží jako důležitý přestupní bod mezi vlaky a návaznými autobusovými spoji do Litoměřic. Stavbu realizovala firma Chládek a Tintěra s celkovými náklady ve výši 14,1 milionu korun.
03.12.2020
V Mladé Boleslavi vyroste nová výpravní budova
Správa železnic připravuje novostavbu výpravní budovy v Mladé Boleslavi. V této souvislosti aktuálně vypisuje zakázku na zhotovitele dokumentace pro společné povolení, a to včetně zpracování dokumentace pro provádění stavby. Jejich obsahem budou i varianty architektonické podoby objektu. Finální vzhled nové budovy se následně zvolí v úzké spolupráci se zástupci města.
30.11.2020
Správa železnic začne s realizací koncepce zvyšování bezpečnosti na regionálních tratích
Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda schválil Koncepci zvyšování bezpečnosti na tratích se zjednodušeným řízením drážní dopravy. Jejím hlavním cílem je snížit pravděpodobnost vzniku mimořádných událostí, zejména srážek vlaků mezi dopravnami D3, v důsledku lidské chyby. Koncepci Správy železnic odsouhlasila začátkem letošního října pracovní komise Ministerstva dopravy pro zvýšení bezpečnosti železniční dopravy.