Tiskový servis (tiskové zprávy + prohlášení)

29.05.2020
Vlaky se vrací na zrekonstruovaný Negrelliho viadukt
Správa železnic dokončila rekonstrukci historického Negrelliho viaduktu. Vlaky se na něj vrátí v pondělí 1. června, dnes si celou stavbu prohlédl premiér Andrej Babiš v doprovodu vicepremiéra a ministra dopravy Karla Havlíčka a generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody. Památkově chráněný most slouží dopravě v hlavním městě již od roku 1850, nyní na něm budou probíhat poslední dokončovací práce.
26.05.2020
Rekonstrukce zlepší parametry nejen stanice Bohosudov
Správa železnic vybrala zhotovitele rekonstrukce železniční stanice Krupka-Bohosudov, která se po dokončení prací vrátí ke svému dřívějšímu pojmenování Bohosudov. Její dosavadní název převezme nově vybudovaná zastávka u přejezdu ve směru na Teplice v Čechách. Rekonstrukcí projdou také navazující traťové úseky do Chabařovic a do Teplic v Čechách. Stavební práce začnou letos v květnu a potrvají do konce roku 2022. Rychlost vlaků se poté zvýší až na 135 km/h.
25.05.2020
Stanice Hrádek nad Nisou a Chrastava čeká za dva roky rekonstrukce
Správa železnic připravuje kompletní rekonstrukce stanic Hrádek nad Nisou a Chrastava ležících na celostátní trati Liberec – Zittau – Rybniště a z technologického hlediska také jejich přilehlých traťových úseků. Aktuálně proto vypisuje veřejnou zakázku na zhotovení projektové dokumentace pro stavební povolení a projektové dokumentace pro provádění stavby. Hlavním přínosem obou akcí bude úspora času při křižování vlaků, které se dosáhne jak rekonstrukcí zabezpečovacích zařízení, tak i zvýšením rychlosti ve staničních kolejích.
21.05.2020
Geodeti mapují území pro další přípravu trasy Nového železničního spojení Drážďany – Praha
O další důležitý krok postoupila příprava Nového železničního spojení Drážďany – Praha na svém vnitrostátním úseku. Práce pokračují sběrem geodetických dat v úseku Praha – Lovosice/Litoměřice.
20.05.2020
Správní rada řešila prodej majetku i dopady pandemie
Správní rada Správy železnic se dnes sešla na svém řádném zasedání. Na programu měla například vypořádání výsledku hospodaření za rok 2019, prodej vyjmenovaného majetku nebo řešení následků pandemie nemoci COVID-19.
20.05.2020
Trať ze Suchdola nad Odrou do Nového Jičína projde opravou
Na trati spojující Suchdol nad Odrou a Nový Jičín město brzy odstartují opravné práce. Správa železnic aktuálně vypsala zakázku na zhotovitele stavby, která mimo jiné zahrnuje opravu traťové koleje, úrovňových křížení, mostních objektů a zastávky Šenov u Nového Jičína. Stavba, jejíž předpokládané náklady činí 80 milionů korun, umožní zvýšení traťové rychlosti a zkvalitnění vlakové dopravy v regionu.
19.05.2020
Na investice, opravy a řízení provozu půjde letos téměř 47 miliard korun
Správa železnic disponuje v letošním roce částkou 46,9 miliardy korun, která bude směřovat zejména na rekonstrukce, opravy a údržbu tratí. Tato suma zahrnuje navýšení rozpočtu manažera infrastruktury o 3,5 miliardy korun, které nedávno schválila vláda. Jde o druhou nejvyšší částku v historii Správy železnic. Z tohoto pohledu rekordní byl rok 2015, kdy díky konci prvního období unijního Operačního programu Doprava měla k dispozici 50,2 miliardy korun.
14.05.2020
Správa železnic řeší budoucí podobu prostějovského místního nádraží
Správa železnic intenzivně řeší budoucí podobu výpravní budovy na místním nádraží v Prostějově, kde připravuje rekonstrukci celé železniční stanice. V této souvislosti pracuje s několika variantami, jako nejvýhodnější se jeví novostavba menšího objektu. Při rozhodování o výsledném řešení celého prostoru zohlední Správa železnic i názor prostějovské radnice.
13.05.2020
Začíná rekonstrukce výpravní budovy v Českých Budějovicích
Správa železnic vybrala zhotovitele rekonstrukce českobudějovické výpravní budovy. Stala se jím Společnost Metrostav – EDIKT – AVERS, tvořená uvedenými firmami. Celková renovace památkově chráněného objektu, který si i po dokončení prací zachová historizující ráz a bude důstojnou vstupní branou do jihočeské metropole, přijde na 689 485 000 Kč bez DPH.
12.05.2020
DB Netz a Správa železnic vypisují tendr na projektové řízení k nové trati Drážďany – Praha
DB Netz a Správa železnic vyhlašují zadávací řízení na veřejnou zakázku na projektové řízení ve společném plánovacím prostoru v rámci projektu Nové železniční spojení Drážďany – Praha. Plnění zakázky pro fázi předprojektové přípravy se předpokládá v letech 2020 až 2024.