Přejít k obsahu

Reportáže a podcasty

10.11.2022
Rekonstrukce památkově chráněné výpravní budovy v Pardubicích
Rekonstruovat historickou památku není snadné. Řeší se původní vzhled a materiály, často stavbaři práci kombinují s dříve používanými postupy. A jinak tomu nebylo ani s obrovskými okny na pardubickém nádraží
02.09.2022
Zpožděné pohádky ze šumavských lokálek 2
Prodlužte si společně s námi léto a zpříjemněte si svůj víkendový výlet poslechem druhé části výběru pohádek z knížky - Zpožděné pohádky ze šumavských lokálek. Tuto krásnou knížku napsal Roman Kozák, ilustroval Jakub Rákosník a vydal Vladislav Šlégr, naši šikovní kolegové ze Správy železnic. Do audio podoby ji převedli naši tiskoví mluvčí Nela Friebová a Jan Nevola. Přejeme příjemný poslech!
31.08.2022
Na nádraží ve Vsetíně už vyrůstá nový dopravní terminál
Mezi města, která díky probíhajícím rekonstrukcím získají moderní železniční stanici, se řadí i Vsetín. Kromě nových bezbariérových nástupišť, podchodů či zázemí pro cestující z vlaků a autobusů vznikne v centru města také parkovací dům. Stavbu spolufinancuje EU.
23.08.2022
Druhá část rekonstrukce přerovského uzlu se chýlí ke konci
Na okraji Přerova letos stavbaři dokončují modernizaci další části tamního železničního uzlu. Kam práce pokročily, můžete nahlédnout také prostřednictvím Z(S)práv železnic. Stavbu spolufinancuje EU.
17.08.2022
Z českých nádraží začne mizet nepřehledná reklama
Vizuální smog nás ve veřejném prostoru obklopuje takřka na každém kroku a výjimkou nejsou ani nádražní budovy. To by se ale brzo mělo změnit. Přítrž nepřehledné reklamě a stovkám různých cedulí dělá Manuál pro kultivaci nádražních budov, který zpracovala grafická designérka Veronika Rút Fullerová. Jak náročný musela podniknout průzkum, aby česká nádraží zmapovala a jak by se měla ve výsledku proměnit? To už prozradí v dalším díle podcastu Správy železnic.
20.07.2022
Zpožděné pohádky ze šumavských lokálek
Konečně přišlo léto a s ním i čas prázdnin, ke kterým neodmyslitelně patří i cestování. Na zpříjemnění vaší letní cesty po železnici si můžete společně s dětmi pustit výběr pohádek z knížky - Zpožděné pohádky ze šumavských lokálek. Tuto krásnou knížku napsal Roman Kozák, ilustroval Jakub Rákosník a vydal Vladislav Šlégr, naši šikovní kolegové ze Správy železnic. Do audio podoby ji převedli naši tiskoví mluvčí Nela Friebová a Jan Nevola. Přejeme příjemný poslech!
09.06.2022
Rychlovlak TGV přivezl do Česka cenné zkušenosti, nostalgii i pohled do budoucna
Kromě ikonické jednotky TGV do Česka zavítala i delegace ze SNCF a francouzských samospráv. Podělili se s námi o více než 40leté zkušenosti získané při budování vysokorychlostních tratí. Příjezd rychlovlaku tak ještě více prohloubil naši vzájemnou spolupráci.
13.05.2022
Zkrátit omezení na 1. koridoru pomáhají i unikátní stroje
Od poloviny roku 2020 prochází rekonstrukcí jedno z nejfrekventovanějších míst na české železniční síti – část tranzitního koridoru mezi stanicemi Poříčany a Velim. Celková přestavba trati i zastávek zároveň díky vybudování odboček v Cerhenicích a Tatcích přispěje v silně vytíženém úseku k větší variabilitě řízení provozu. Stavbu spolufinancuje EU.
28.04.2022
Nehod na železnici výrazně ubylo, sebevraždy přesto řešíme denně
Mimořádná událost – tak se označuje každá nehoda na železnici. Kolik mimořádných událostí se na dráze denně stane? Jak probíhá jejich šetření? A proč chybují řidiči nejčastěji na železničních přejezdech zabezpečených výstražnými světly? Odpovídat bude Miroslav Kočovský z odboru systému bezpečnosti provozování dráhy.
21.04.2022
Jaká tajemství odhalili restaurátoři při rekonstrukci Fantovy budovy?
Největší secesní památka v Česku – Fantova budova na pražském hlavním nádraží, prochází kompletní rekonstrukcí.