Reportáže a podcasty

22.07.2021
Zájem o odkup nepotřebného majetku na železnici podle Karla Orta významně vzrostl
Zatímco ještě loni nepřišla ve veřejné soutěži o určitou nemovitost nabídka žádná, letos o tu stejnou nemovitost projevilo zájem i šestnáct uchazečů - tak popisuje zvyšující se účast v soutěžích o prodávané objekty Správy železnic šéf oddělení prodeje majetku, pan Karel Ort. Jaké jsou vlastně podmínky prodeje nepotřebného majetku? Proč se nemůže prodat za korunu? A jak postupovat, pokud o zbytný objekt máte zájem? I to se dozvíte v následujícím díle podcastu.
16.07.2021
Drážní hasiči absolvují ročně tisíce zásahů
Nejen hašení požárů, ale i vyprošťování osob při haváriích anebo třeba likvidace škod po živelních pohromách. I tím se zabývají zaměstnanci podnikového hasičského záchranného sboru Správy železnic. Takzvaná technická pomoc patří k nejčastějším zásahům.
09.07.2021
Tunel Mezno disponuje speciálním měřícím zařízením
Do nově budovaného železničního tunelu Mezno nainstalovala Správa železnic společně s ČVUT speciální měřící zařízení, které pomůže při budování dalších tunelových staveb.
02.07.2021
Libor Tkáč: Údržba tratí je kontinuální, nikdy nekončící proces
Povinností Správy železnic je udržovat tratě bezpečné a provozuschopné. Proto musí docházet k jejich pravidelné údržbě a opravám. Na Vysočině a v Jihomoravském kraji má tuto činnost na starosti pan Libor Tkáč, ředitel Oblastního ředitelství v Brně. Co údržba tratí zahrnuje? Je na ni dostatek finančních prostředků? A proč se tratě neopravují jenom komplexně, ale i po úsecích? I na to se v tomto díle podcastu Správy železnic zeptáme.
17.06.2021
V teplické nádražní budově se odkryla původní výzdoba z 19. století
Zlacení, šablonové malby a další zdobné prvky z doby výstavby nádraží v Teplicích objevili památkáři během průzkumu budovy.
09.06.2021
Viktor Vik: Každá stavba je unikát, na komplikace v přípravě se zcela přichystat nedá
Modernizace trati mezi Brnem a Přerovem, rekonstrukce železničního uzlu v České Třebové nebo zdvoukolejnění trati mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem. Na přípravě těchto a dalších až dvou stovek investičních akcí na Moravě a ve Slezsku spolupracuje Viktor Vik, technický náměstek ředitele Stavební správy východ. Co chystané rekonstrukce přinesou cestujícím? Na kterých tratích se bude brzo jezdit 200 km/h? A v jaké fázi je příprava podjezdu ve Studénce? I to se dozvíte v dalším díle podcastu Správy železnic
04.06.2021
Na vzhledu podchodu pačejovského nádraží se podílely místní děti
Na trati Plzeň – České Budějovice končí optimalizace úseku u Pačejova na Klatovsku. Proběhla rekonstrukce stanice Pačejov a zastávky Kovčín, Správa železnic v rámci stavby upravila železniční svršek a spodek na 4,6 km trati. Místo brždění na 65 kilometrů za hodinu tudy vlaky projedou až stokilometrovou rychlostí.
02.06.2021
Na opravu části pražského uzlu jsou nasazeny světově nejrychlejší stroje
Za jednu hodinu zvládne podbít třikrát delší úsek, než konvenční stroj. Řeč je o čtyřpražcové kontinuální traťové podbíječce, která je společně s další špičkovou technikou využita na opravu několika traťových úseků v Praze.
28.05.2021
„Nádraží musí rozšířit svoji funkci,“ podle Alexe Béma nabídnou už brzo řadu nových služeb.
Česká nádraží projdou zásadní proměnou, a to v závislosti na čím dál větší digitalizaci a změně našeho životního stylu. Disponovat mají například prostory na pracovní meeting nebo boxy pro podání a vyzvednutí zásilky. Nové využití a rozšíření služeb na nádražích má na starosti Alex Bém, vedoucí oddělení koncepce obchodních činností. Dotkne se avizovaná změna všech výpravních budov? A kdy se novinek reálně dočkáme? To se dozvíte v dalším díle podcastu Správy železnic!
25.05.2021
Při optimalizaci trati do Berouna se mění stanice Praha-Radotín
Mezi nádražími Praha-Smíchov a Černošice pokračují práce na modernizaci 3. koridoru. Čtyřkolejný úsek, který plní významnou roli v dálkové i příměstské dopravě, začala Správa železnic upravovat na podzim 2019 jako první část spojení Prahy s Berounem. V nejbližších letech postupně navážou i části zbývající.
12345