Energetické desatero

Ilustrační obrázek ekologie

1. Zhasínejte

Osvětlení bychom měli využívat účelně, tzn. používat ho jen v těch místnostech nebo jejich částech, kde je osvětlení zapotřebí. Rozumný člověk, pokud dlouhodobě nepoužívá prostor nebo zařízení, použije vypínač. Řiďte se heslem: Poslední zhasne.

2. Šetřete teplem

Vytápění má největší podíl na spotřebě energie v budově, proto bychom neměli přetápět. Každý stupeň vytápění navíc znamená zvýšení spotřeby, a tedy i nákladů o přibližně 6 procent. Ideální teplotu vnímá každý jinak, ale zdravé a zároveň příjemné prostředí v místnosti je při 19–22 °C.

3. Větrejte úsporně

Větrání v topném období má být krátké, ale intenzivní, aby se stačil vyměnit celý objem vzduchu, a přitom nevychladly předměty a stěny. Při větrání je lepší vypnout topení a okna otevřít dokořán. Tímto způsobem se rychle vyvětrá a stěny zůstanou teplé. Pokud dlouze větráte pootevřeným oknem a zároveň máte zapnuté topení, velmi plýtváte.

4. Klimatizace, nebo okno

Pokud si pustíte klimatizaci, zavřete všechna okna, ať má možnost vyměnit a osvěžit vzduch na požadovanou teplotu. Pokud necháte při spuštěné klimatizaci otevřené okno, efekt je nulový a zbytečně plýtváte. Musíte tedy volit buď klimatizaci, nebo okno.

5. Vypínejte spotřebiče

Moderní elektrospotřebiče jsou vybaveny režimem stand-by. Je vhodné se zajímat o příkon v tomto pohotovostním režimu, protože za dobu, kdy je nepoužíváme, spotřebují v ročním objemu poměrně velké množství energie. Pokud to jde, raději spotřebiče úplně vypínejte pomocí hlavního vypínače.

6. Šetřete vodou

Šetření je dnešní prioritou. Proto se snažte provádět hygienu a splachování úsporně. Dále je důležitá kontrola, zda záchod neprotéká a jestli vodovodní kohoutky dobře těsní. Musíme si uvědomit, že voda je vzácná surovina, a začneme-li se k ní i tak chovat, povede změna myšlení k úspoře a k ochraně přírodních zdrojů.

7. Jezděte úsporně

Významným zdrojem energie jsou i pohonné hmoty. Také u nich bychom tedy měli hlídat spotřebu a snažit se ji optimalizovat a snížit. Snažte se jezdit co nejúsporněji, a to nejen vzhledem k financím, ale hlavně kvůli životnímu prostředí.

8. Chlaďte s rozumem

Ideální teplota v chladničce je 7 °C, na to obvykle stačí nejslabší regulační stupeň (pokud nemůžete teplotu nastavit přímo). Chladničku je potřeba umístit buď daleko od tepelného zdroje, nebo mezi něj a chladničku dát izolaci. Každý stupeň Celsia v okolním prostředí navíc znamená zvýšení spotřeby zhruba o 4 procenta.

9. Zavírejte dveře

Zabraňte přechodu teplého, vlhkého vzduchu z vytápěných do méně vytápěných místností a chodeb. Dveře nechávejte zavřené, zabráníte tím průniku tepla a uspoříte.

10. Nezakrývejte radiátory

Radiátory ani jiná topná tělesa nikdy nezakrývejte závěsy, záclonami, oblečením, nábytkem ani ničím jiným. Čím lepší má váš radiátor „výhled“ na zbytek místnosti, tím lépe a levněji vám ji zahřeje. Nezapomínejte ani na pravidelné odvzdušňování radiátorů.