Aktuality

Nový preventivně-bezpečnostní film varuje před nepozorností a hazardem

Nepozornost, frajeřiny či zbytečný hazard jsou nejčastějšími příčinami těžkých úrazů dětí a mladých lidí na železnici či v jejím bezprostředním okolí. Neúprosné statistiky hovoří o tom, že stále velké množství těchto událostí končí trvalými následky či dokonce úmrtím. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) a České dráhy (ČD) už léta společně apelují na dodržování všech pravidel a předpisů, v prevenci zaměřené zejména na školáky a studenty středních škol jim nyní pomůže nový preventivně-bezpečnostní film To nedáš! 2, který si odbyl tento týden svou premiéru.

Ojedinělý bezpečnostně-preventivní studentský film s příznačným názvem To nedáš! vznikl ve spolupráci SŽDC a ČD a měl premiéru v březnu 2015. Hraný dokument seznamuje veřejnost se základními pravidly bezpečnosti na železnici a v jejím okolí, informuje o rizikovém chování a upozorňuje na jeho možné fatální důsledky. Byť jde o fikci, snímek je velmi emotivní a působivý, protože jednotlivé příběhy vycházejí z reálných událostí na železnici. Jako součást Preventivního vlaku bezpečné železnice ho za více než tři roky viděly tisíce studentů z celé České republiky.

Pokračování tohoto projektu pod názvem To nedáš! 2 má velmi podobnou náplň – nabízí zpracované situace ze skutečných tragických nehod, které se na železnici teenagerům stávají a bohužel se i stále opakují. Jde například o chůzi po kolejích, často se sluchátky na uších, pohyb v kolejišti mimo cestujícím vyhrazené prostory, zkrácení si cesty přecházením kolejí, adrenalinové zážitky nebo nerespektování výstražného znamení na přejezdu.

Cílovou skupinou filmu jsou především teenageři. Využití jejich výrazových prostředků posílí celkové vyznění příběhů a tím pádem i preventivní působení projektu. Právě využití moderních komunikačních prostředků je jedním z prvků, kterým se nový film liší od svého předchůdce. Mladí lidé i děti dnes spolu stále častěji komunikují prostřednictvím mobilních telefonů, vytvářejí různé příspěvky na sociálních sítích. Tato amatérsky natáčená videa mají často vysokou technickou úroveň a zároveň jsou už běžným vyjadřovacím prostředkem teenagerů. Hrané pasáže nového filmu snímané klasickým způsobem jsou prostřídány osobními výpověďmi hlavních postav příběhů natočenými tak, aby imitovaly selfie videa, případně se rovnou jako „selfíčka“ natáčela.

„Pokud se nám podaří i díky tomuto filmu snížit počet tragických nehod na železnici, jejichž účastníky jsou mladí lidé, bude to velký úspěch. Chtěl bych apelovat především na maximální pozornost nejen mladých lidí v blízkosti železnice, ale i na respektování všech prověřených pravidel. Hazard typu lezení na odstavené vagóny je zbytečný a mívá bohužel obvykle velmi tragické následky,“ řekl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

„Z praxe víme, že většina smutných příhod vzniká zcela zbytečně, v řadě případů nekázní, riskováním a často fatálním podceněním situace. A také že k nejohroženějším patří mladí lidé ve věku od 14 do 19 let. Chceme, aby pokračování úspěšného filmu oslovilo další generaci mládeže a donutilo ji k zamyšlení nad svým chováním,“ uvedl Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah zodpovědný za osobní dopravu.