Aktuality

23.07.2021
První patro výpravní budovy Děčín východ využije místní dům dětí a mládeže
Správa železnic a Město Děčín se dohodly na využití celého 1. patra nádražní budovy v železniční stanici Děčín východ. Doposud nevyužitý rozsáhlý prostor bude upravený zejména pro technické obory domu dětí a mládeže.
21.07.2021
Světová architektura v Brně: Mezinárodní soutěž na nové hlavní nádraží vyhráli nizozemští architekti Benthem Crouwel
Je rozhodnuto – nové brněnské hlavní nádraží vznikne podle návrhu nizozemského ateliéru Benthem Crouwel Architects, který stojí za projektem železniční stanice v Rotterdamu nebo rekonstrukcí a dostavbou nádraží v Amsterdamu. Podle vítězů se brněnské nádraží stane novou branou do města a pozitivním impulzem pro vznikající čtvrť Trnitá na nábřeží řeky Svratky. Brňané získají moderní přestupní uzel a záruku dalšího rozvoje zdejší železniční dopravy. Výběr odborné poroty, ve které zasedla architektka Eva Jiřičná nebo urbanista Peter Gero, potvrdily v tomto týdnu vedení města Brna i Správa železnic. Kancelář architekta města Brna vystaví jako organizátor soutěže všechny návrhy včetně velkého modelu nové čtvrti v Křížové chodbě brněnské Nové radnice na konci září.
15.07.2021
Zveme vás na den otevřené stavby modernizace trati Sudoměřice – Votice!
Rádi vás uvítáme v železniční stanici Střezimíř dne 17. 7. 2021 od 10:00 do 17:00 hod.
15.07.2021
Práce na elektrizaci trati z Brna do Střelic postoupily do závěrečné fáze
Zatím nejnáročnější nepřetržitou výluku si vyžádaly intenzivní stavební práce, které se v současné době odehrávají v rámci elektrizace dvoukolejného traťového úseku z Brna do Střelic. Vlaky zde přestaly jezdit 2. července, až do 20. září je nahradí autobusy. Poté budou cestující moci opět využívat zrekonstruovaná nástupiště na zastávkách Troubsko a Střelice dolní. V celém úseku bude také dokončena montáž trakčního vedení. Celkové investiční náklady akce dosahují 2,7 miliardy korun. Na jejím spolufinancování se významnou měrou podílí Evropská unie prostřednictvím Operačního programu Doprava, národní zdroje zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury.
08.07.2021
Rekonstrukcí už letos prošlo přes šedesát přejezdů
Správě železnic se daří realizovat plán zrekonstruovat v průběhu letošního roku 200 železničních přejezdů. Do modernizace spojené z velké části také se zvýšením úrovně zabezpečení investuje správce drážní infrastruktury podle předpokladů téměř 2 miliardy korun. V prvním pololetí byly rekonstrukce dokončeny na 65 přejezdech. Na dalších 67 v současnosti stavební práce probíhají.
30.06.2021
Výpravní budova ve Strakonicích slouží po rekonstrukci jako přestupní terminál
Ve Strakonicích se dnes uskutečnilo slavnostní ukončení rekonstrukce tamní výpravní budovy, která bude nově sloužit i jako zázemí pro cestující a řidiče z přilehlého dopravního terminálu. Přestavba objektu začala v říjnu 2019 a stavební práce vyšly na 79 milionů korun. Financování akce zajistil Státní fond dopravní infrastruktury, zhotovitelem prací byla společnost ANTONY COMPANY.
29.06.2021
Správa železnic letos dokončila renovaci téměř tří desítek výpravních budov
Správa železnic pokračuje i v letošním roce v intenzivní obnově nádražních budov po celé republice. Zrekonstruuje nebo opraví celkem 114 objektů, které získají moderní odbavovací prostory, bezbariérové přístupy a stanou se tak příjemnějším a pohodlnějším místem pro tamní cestující i zaměstnance. Do konce června bylo dokončeno 28 objektů. Finanční náklady, které budou do těchto plánovaných stavebních akcí vynaloženy, dosáhnou částky 2,015 miliardy korun.
28.06.2021
Nová verze Interaktivní mapy Správy železnic nabízí další funkcionality
Stávající mapa byla spuštěna v roce 2019 a obsahuje základní informace o investičních akcích Správy železnic, významných opravných pracích a připravovaných Rychlých spojeních včetně vysokorychlostních tratí. Upravená verze zachovává jednoduchost používání, intuitivní ovládání a přináší rozšíření funkčností, větší rozsah dostupných informací a nové možnosti vyhledávání, zároveň přidává další kategorie.
27.06.2021
Zprovozňování koridoru na Břeclavsku a Hodonínsku
Správa železnic opravuje v poničeném úseku koridoru také železniční svršek. Rozsah jeho poškození nebyl zpočátku pod nánosy trosek zřejmý. Měření v úseku odhalila poruchy geometrické polohy koleje. V průběhu zítřejšího dne proto ještě bude nutné kolej s pomocí podbíječky usadit do trvalé polohy. Obnovení provozu v první traťové koleji v omezeném režimu pro dieselové lokomotivy předpokládáme v úterý.
26.06.2021
Správa železnic dokončila v průběhu noci největší část odklízecích prací na obou traťových kolejích na nejponičenějším úseku.
Mezi Moravskou Novou Vsí a Lužicemi nyní zahajuje opravné práce pro zajištění provozu nezávislou trakcí (pomocí dieselových lokomotiv) po první traťové koleji (1 TK). Předpokládáme částečné obnovení provozu na konci víkendu, informace budeme upřesňovat dle postupu prací. Úplný rozsah poškození se ukáže až v průběhu oprav, nelze tedy predikovat přesný termín. Obnovení plného elektrického provozu je otázkou týdnů. Správa železnic již intenzivně jedná s dodavateli, řada částí infrastruktury se bude vyrábět na míru. Děkujeme všem firmám za jejich maximální součinnost.