Aktuality

29.11.2021
Správa železnic vyhlásila další soutěž na projektanta vysokorychlostní trati
Projektanti připraví dokumentaci pro územní rozhodnutí (DÚR) úseku VRT Podřipsko, který propojí Prahu s Lovosicemi. Trať je součástí nového železničního spojení z hlavního města do německých Drážďan.
26.11.2021
VRT v Praze a Středočeském kraji
Správa železnic přijala pozvání ke kulatému stolu Hospodářské komory hlavního města Prahy. Tématem byly připravované vysokorychlostní železnice v Praze a Středočeském kraji.
20.10.2021
Správa železnic a SNCF Réseau uzavřely novou smlouvu o spolupráci při přípravě VRT
Správa železnic pokračuje v úspěšné spolupráci s francouzskými státními drahami na projektu vysokorychlostních tratí (VRT). Nová smlouva se SNCF Réseau zajistí konzultace v dalších stupních přípravy na příštích 8 let.
14.10.2021
Požárně bezpečnostní konzultace s francouzskými hasiči
Bezpečnost připravovaných vysokorychlostních tratí konzultovali zástupci Správy železnic s přidělencem hasičského sboru Francouzské republiky. Jednání se zúčastnili také odborníci z HZS České republiky.
24.09.2021
Kraje podporují výstavbu VRT v ČR
Komise Asociace krajů ČR pro dopravu podpořila na svém jednání ve Velimi výstavbu vysokorychlostních tratí. Setkání se zúčastnili také zástupci Správy železnic, kteří přítomné informovali o aktuálním stavu příprav.
07.09.2021
Správa železnic uzavřela smlouvu na dokumentaci pro VRT Jižní Morava
Více než 30kilometrový úsek vysokorychlostní železnice mezi Modřicemi a Šakvicemi zná svého projektanta. Ve výběrovém řízení uspělo sdružení firem vedené společností Valbek. VRT Jižní Morava by měla být jednou z prvních realizovaných vysokorychlostních tratí v České republice.
06.09.2021
Správa železnic vyhlásila další architektonickou soutěž na terminál VRT
Správa železnic vypsala již druhou architektonickou soutěž na terminál vysokorychlostní železnice. Přestupní uzel Roudnice nad Labem bude součástí nového železničního spojení Praha – Ústí nad Labem – Drážďany, díky němu se zvýší dostupnost nové vysokorychlostní železnice pro obyvatele regionu. Vítězný architektonicko-urbanistický návrh by měl být představen na začátku příštího roku.
23.08.2021
Geologické průzkumy pro Krušnohorský tunel
Správa železnic uspořádala předběžnou tržní konzultaci na geologické průzkumy pro chystaný Krušnohorský tunel. Setkání v budově generálního ředitelství se zúčastnila více než desítka zástupců odborných firem.
10.08.2021
Vysokorychlostní železnice byla tématem Forbes Podcastu
Ředitel odboru přípravy vysokorychlostních tratí Martin Švehlík byl hostem Forbes Byznys Podcastu. Mluvil například o úsecích, po kterých by se cestující měli svézt vlakem ještě před začátkem nového desetiletí. Tématem byla ale také ekonomika projektu nebo budoucí provoz na nových VRT. Celý rozhovor si můžete pustit níže v přehrávači.
29.07.2021
Správa železnic a DB Netz vybraly projektanta Krušnohorského tunelu
Správa železnic a DB Netz uzavřely smlouvu s dodavatelem na zajištění projektové přípravy přeshraničního úseku vysokorychlostní tratě (VRT) z Prahy do Drážďan. Projektanti tak v nejbližší době zahájí práce na dokumentaci pro připravovaný Krušnohorský tunel.