Aktuality

21.09.2023
Vysokorychlostní trať mezi pražskými Vršovicemi a Běchovicemi má projektanta
Správa železnic vybrala zhotovitele technického návrhu vysokorychlostní trati (VRT) v uzlu Praha. Projekt v podrobnosti dokumentace pro územní rozhodnutí připraví sdružení společností SUDOP Praha, EGIS RAIL, Mott MacDonald CZ a MOTT MACDONALD. Součástí projektu bude také výstavba čtvrté traťové koleje mezi stanicemi Praha-Běchovice a Praha-Libeň, která výrazně navýší kapacitu železnice na tomto úseku koridoru.
20.09.2023
Nové elektronické tabule na nádražích zlepšují informovanost cestujících
Správa železnic zvyšuje informovanost cestujících čekajících na odjezd svého spoje nebo při přestupu. Do podchodů ve frekventovaných stanicích nově umisťuje monitory s aktuálními odjezdy vlaků. Dalším zlepšením v této oblasti je instalace nového typu infotabulí, které na nástupištích zobrazují také řazení jednotlivých vozů v soupravě a cestujícím tak pomáhají lépe najít své zarezervované místo.
15.09.2023
Vlaky projedou po Vrskmaňské estakádě rychleji než dosud
Na podkrušnohorské železniční magistrále se schyluje k modernizaci dalšího úseku. Správa železnic nyní hledá zhotovitele rekonstrukce trati z Kyjic do Chomutova, jejíž součástí je také 418 metrů dlouhá Vrskmaňská estakáda. Obnovou projde bezmála osmikilometrový dvoukolejný úsek, současně se zvýší traťová rychlost. Maximální možná nabídková cena činí 2 400 521 408 korun. Samotné práce by měly začít v polovině příštího roku s termínem dokončení v závěru roku 2027.
14.09.2023
Nad Orlickou přehradou vzniká unikátní obloukový most
Vodní nádrž Orlík překlene v následujících měsících nový železniční most. Ze základů na obou březích Vltavy už začínají vyrůstat části budoucího železobetonového oblouku o rozpětí 156 metrů. Staveniště nedaleko stanice Červená nad Vltavou si dnes v rámci kontrolního dne prohlédli také ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Celkové náklady stavby dosahují 685 milionů korun, vlaky začnou nový most využívat příští rok v listopadu.
11.09.2023
Správa železnic zavádí nové systémy od SAP, připravuje se na změny v Česku a EU
Správa železnic se jako jedna z prvních společností veřejného sektoru připravuje na přechod ze stávajícího systému SAP ECC 6.0 na novou verzi SAP S/4HANA. Veřejná zakázka na výběr implementátora byla vyhodnocena v červnu, následně proběhne implementace nové verze, kterou provede konsorcium společností Sabris a gD-team.
07.09.2023
Funkcionalistická dominanta Pardubic se blýská novotou
Kompletní rekonstrukce výškové části budovy na pardubickém hlavním nádraží je hotová. Interiér i exteriér bývalého hotelu prošel citlivou obnovou a nově slouží jako vzdělávací centrum Správy železnic. V přízemí pak cestující najdou obnovenou restauraci. Tím však plány nekončí, během podzimu se chystá vypsání soutěže na rekonstrukci odbavovací haly i obou křídel nádraží.
28.08.2023
Začínají práce na projektu, který přesune nádraží na Veleslavíně pod zem
Železnice v metropoli prochází dynamickým rozvojem, velký podíl na tom má probíhající modernizace trati na letiště a do Kladna. Do ní spadá i úsek mezi Veleslavínem a Ruzyní, který postoupil do další fáze přípravy a získal projektanta. Dokumentaci pro společné povolení vytvoří společnosti SUDOP Praha a Moravia Consult Olomouc za 211 656 000 korun.
25.08.2023
Na výtoňském mostě se dočasně uzavře pěší lávka
Kvůli postupně se zhoršujícímu stavu mostu na Výtoni musí Správa železnic pro zajištění maximální bezpečnosti dopravy rozšiřovat systém bezpečnostního monitoringu. V průběhu podzimu proto bude během instalace čidel postupně uzavřena vždy jedna z lávek pro pěší.
24.08.2023
Správa železnic hledá architekty pro třetí terminál vysokorychlostní železnice
Další terminál, který zvýší dostupnost vysokorychlostní dopravy v regionech, vznikne v Jihlavě. Stejně jako v případě dopravních uzlů Praha východ VRT a Roudnice nad Labem VRT bude jeho podoba a řešení výsledkem architektonicko-urbanistické soutěže. Její vítěz by měl být představen v první polovině příštího roku.
23.08.2023
V září se začne stavět zastávka Pardubice centrum
Očekáváná stavba nové zastávky Pardubice centrum zná svého zhotovitele a může začít. Cestujícím se tak v polovině příštího roku výrazně zlepší dostupnost středu města. Budou sem zajíždět vlaky z Jaroměře a Hradce Králové a zároveň bude sloužit pro obrat souprav zajišťujících spojení mezi Pardubicemi a Chrudimí.
22.08.2023
Modernizované úseky železnice do Kladna a na letiště mění svou podobu
Modernizace železnice do Kladna s odbočkou na Letiště Václava Havla běží naplno na dvou místech. Rekonstruované úseky Kladno – Kladno- -Ostrovec a Praha-Bubny – Praha-Výstaviště se zásluhou stavbařů mění k nepoznání. Obě staveniště si dnes prohlédl ministr dopravy Martin Kupka v doprovodu generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody.
21.08.2023
Sluneční energii využijí desítky nádraží, Správa železnic ušetří přes 1200 MWh ročně
Instalace fotovoltaických elektráren v prostředí české železnice pokračuje. Po pilotním projektu v Děčíně osadí Správa železnic solární panely na střechy dalších nádražních objektů po celé republice. Jejich provoz tak bude díky využití obnovitelných zdrojů energie šetrnější k životnímu prostředí.
18.08.2023
Už v září začnou práce na koridoru mezi Lipníkem nad Bečvou a Drahotušemi
Vytížený úsek druhého železničního koridoru mezi Lipníkem nad Bečvou a Drahotušemi čeká kompletní modernizace. Vítězem soutěže na zhotovitele stavby je sdružení firem Eurovia CS, Chládek a Tintěra Pardubice, GJW Praha a Elektrizace železnic Praha, které podalo nabídku ve výši 2,1 miliardy korun. Práce na šestikilometrovém úseku odstartují už v září.
17.08.2023
Modernizace úseku mezi Kolínem a Nymburkem má svého projektanta
Správa železnic vybrala projektanta, který navrhne podobu rekonstrukce traťového úseku mezi Kolínem a Nymburkem. Dokumentaci pro společné povolení stavby vytvoří společnosti Metroprojekt Praha a Mott MacDonald CZ díky nejvýhodnější nabídce ve výši 323 748 000 korun. Stavební práce se plánují v letech 2027 až 2033, trať hojně využívaná osobní i nákladní dopravou bude po modernizaci tříkolejná. Současně se zrychlí cestování mezi Prahou a Hradcem Králové.
16.08.2023
Nádražní budova ve Vsetíně dosloužila, nahradí ji moderní terminál
Dynamika probíhajících prací na vsetínském nádraží je patrná na každém kroku. V polovině prázdnin se rozběhla další etapa rekonstrukce, která se nyní soustředí na druhou část kolejiště. Začne také odstraňování dosloužilé nádražní budovy, kterou nahradí moderní terminál. Cestujícím se otevře příští rok na jaře. Postupně se rýsuje i nový parkovací dům.
14.08.2023
Další významnou stanici v metropoli čeká rekonstrukce, smíchovské nádraží se kompletně promění
V Praze už brzo odstartuje modernizace dvou velkých nádraží. Po pražské Masaryčce teď hledá Správa železnic zhotovitele stavby také pro stanici Praha-Smíchov. Výsledkem budou kompletně zmodernizované koleje a nástupiště, prodloužené podchody pod celou stanicí a také nová lávka, která povede nad celou stanicí a umožní bezbariérový přístup na jednotlivá nástupiště. Realizace stavby proběhne v letech 2024 až 2027, celkové náklady dosahují 5,2 miliardy korun.
11.08.2023
Vlkov u Tišnova i celý mezistaniční úsek do Křižanova projdou modernizací
Správa železnic dnes vypsala další dvě důležité soutěže, první na celkovou rekonstrukci stanice Vlkov u Tišnova, druhá se týká navazujícího traťového úseku do Křižanova. Stavby jsou součástí balíku dalších projektů, jejichž cílem je modernizace havlíčkobrodské trati.
11.08.2023
Modernizace úseku Pohled – Přibyslav přinese další zlepšení havlíčkobrodské trati
Správa železnic dnes vypsala tendr na kompletní modernizaci devítikilometrového úseku mezi Pohledem a Přibyslaví. Tři roky trvající rekonstrukce přinese zvýšení rychlosti až na 160 km/h, opravené stanice a zastávky a lepší parametry pro nákladní dopravu. Po celou dobu stavby se počítá se zachováním jednokolejného provozu.
11.08.2023
V Chebu a Nymburce vzniknou moderní areály drážních hasičů
Drážní hasiči v Chebu a Nymburce budou už v roce 2025 využívat nová pracoviště. Potřebné stavební úpravy hodlá Správa železnic zahájit na přelomu letošního a příštího roku. Výsledkem budou moderní areály, ve kterých nebudou chybět výcvikové a školicí prostory, plochy pro fyzickou přípravu a také odpovídající zázemí pro hasičskou techniku.
09.08.2023
Správa železnic spustila další on-line portál pro vysokorychlostní tratě
Technický návrh projektované vysokorychlostní tratě (VRT) mezi Hranicemi a Ostravou si veřejnost může ode dneška prohlédnout na internetu. Správa železnic spustila v pořadí již čtvrtý geografický informační systém (GIS), který kromě vedení trati umožňuje přidání dotazů a připomínek ke konkrétním místům na mapě. Portál bude zobrazovat vždy aktuální verzi návrhu VRT.