Aktuality

23.03.2023
Hledáme dodavatele ETCS pro více než stokilometrový úsek na levém břehu Labe
Správa železnic vyhlásila tendr na projekt a realizaci instalace ETCS na více než stokilometrovém úseku od státní hranice s Německem do Kralup nad Vltavou. V oblasti zavádění evropského zabezpečovacího systému jde o první zakázku, která řeší výstavbu přímo pro výhradní provoz ETCS včetně následného servisu po celou dobu životnosti zařízení. Vybraný zhotovitel po dokončení projektů a získání příslušných povolení následně provede i stavební práce, zajistí certifikaci celého systému a jeho údržbu. Celkové investiční náklady akce jsou ve výši 11,8 miliardy korun.
21.03.2023
Proměněné nádraží v Moravském Berouně se v dubnu otevře cestujícím
Ve stanici Moravský Beroun dokončují dělníci poslední práce na nádražní budově. Celková rekonstrukce za 43,4 milionu korun, kterou provádí společnost Hroší stavby Morava, zahrnovala odstranění části objektu a komplexní obnovu všech prostor.
17.03.2023
Studenti budou hledat další využití pro most přes Berounku v Černošicích
Část stávající ocelové konstrukce železničního mostu přes Berounku najde své uplatnění i po dokončení plánované rekonstrukce mezi Černošicemi a Karlštejnem. Studentskou soutěž na zpracování návrhů jejího budoucího využití vypsalo město Černošice ve spolupráci se Správou železnic a Fakultou stavební ČVUT v Praze. Termín pro odevzdání soutěžních návrhů je 5. června, následně dojde k vyhlášení výsledků.
14.03.2023
V centru Litoměřic se sníží hluk z projíždějících vlaků
Hluková zátěž ze železniční dopravy v centru Litoměřic se už brzy podstatně sníží. Správa železnic vybrala zhotovitele, který provede do poloviny příštího roku potřebné úpravy. Rekonstrukcí projde zejména traťový úsek od silničního nadjezdu na komunikaci I/15 po most na Písečný ostrov. Práce budou spočívat především v obnově železničního svršku a instalaci nízké protihlukové clony.
13.03.2023
Správa železnic získala stavební povolení pro rekonstrukci stanice Praha-Smíchov
Smíchovské nádraží čeká v nadcházejícím období zásadní proměna. Správa železnic získala pravomocné stavební povolení pro rekonstrukci celé stanice. Stavba bude rozdělena na etapy, už za několik dní budeme znát zhotovitele první části a následně budou moct začít vlastní stavební práce. Zahrnovat budou snesení části kolejiště a demontáž lávky, která umožňuje přístup do Radlické ulice.
10.03.2023
Stavba železnice na pražské letiště zastaví provoz mezi Masarykovým nádražím a Dejvicemi
Od neděle 12. března zahájí Správa železnic výluku mezi stanicemi Praha Masarykovo nádraží a Praha-Dejvice. Provoz bude zastaven z důvodu pokračující modernizace nádraží Praha-Bubny a navazujícího úseku k nově budované zastávce Praha-Výstaviště. Omezení by podle současných plánů mělo skončit v příštím roce.
09.03.2023
Kompletní vyjádření odborníků k výtoňskému mostu jsou nyní veřejně dostupná
Správa železnic zveřejňuje po dohodě s ministerstvem dopravy kompletní znění posudků zpracovaných odborníky, kteří se účastnili technického kolokvia k budoucí podobě mostu na Výtoni. Pro všechny zájemce jsou nyní volně dostupné na adrese novymostvyton.cz.
08.03.2023
Projektanti vytvoří dokumentaci pro revitalizaci trati z Kostelce u Jihlavy do Slavonic
Příprava revitalizace trati z Kostelce u Jihlavy do Slavonic úspěšně pokračuje. Správa železnici nyní vybrala zhotovitele dokumentace pro stavební povolení, kterým se stala společnost SAGASTA-PRODIN Kostelec-Slavonice. Hodnota zakázky je 39,961 milionu korun, což je o 12 procent méně, než byla předpokládaná cena. Vlastní stavební práce by měly začít za tři roky.
07.03.2023
Správa železnic slavnostně zahájila výstavbu moderních nástupišť v Semilech
Ještě letos se cestující na semilském nádraží mohou těšit na nová nástupiště, která nahradí stávající úrovňová. Kromě pohodlnějšího nástupu už nebudou muset také přecházet koleje, protože ve stanici vznikne plnohodnotný podchod. Na modernizaci nádraží naváže výstavba autobusového terminálu, kterou připravuje město Semily. Jeho dokončení umožní pohodlný přestup mezi oběma druhy dopravy.
06.03.2023
Výsledky technického kolokvia byly předány ministru dopravy
Technické kolokvium k projednání aktuálního stavu výtoňského mostu, jehož výsledkem bude doporučení dalšího postupu, uspořádala Správa železnic na žádost ministra dopravy Martina Kupky 20. a 21. února 2023. Ve čtvrtek 2. března byla kompletní vyjádření zúčastněných odborníků ke všem bodům zadání předána do rukou ministra Kupky.
06.03.2023
Délka zpoždění způsobeného Správou železnic se meziročně snížila o více než 30 procent
Vlaky osobní dopravy na síti Správy železnic vykázaly za první dva měsíce letošního roku lepší pravidelnost než za stejné období loňského roku. Zatímco před rokem dojelo podle jízdního řádu 91,4 procenta spojů, letos to bylo téměř 92,4 procenta. Celková doba zpoždění z odpovědnosti Správy železnic se pak meziročně snížila o více než 30 procent. Výrazně nižší byl rovněž počet vlaků se zpožděním pět a více minut.
03.03.2023
Správa železnic slavnostně ukončila další etapu rekonstrukce uzlu Přerov
Skončila druhá stavba v přerovském uzlu, která navázala na dříve provedenou rekonstrukci celé tamní železniční stanice a zahrnovala rekonstrukci výhybny Dluhonice a přilehlých traťových úseků. Modernizace výrazně zlepšila jízdní komfort, zvýšila bezpečnost a zrychlila jízdu vlaků.
02.03.2023
Výstavu návrhů železničního mostu na Výtoni zakončí veřejná debata
Už tuto neděli skončí v budově Národního technického muzea (NTM) v Praze na Letné výstava soutěžních návrhů nové podoby železničního mostu na Výtoni. Zájemci o její zhlédnutí dnes navíc mají příležitost zúčastnit se veřejné debaty a s odborníky diskutovat o vhodné podobě aktuálně nejskloňovanějšího mostu v Česku.
02.03.2023
Rekonstrukce vsetínské stanice se přesouvá do samotného centra města
Rychlým tempem roste ve Vsetíně budoucí společný odbavovací terminál, který nahradí stávající budovu nádraží. V areálu stanice stojí nový technologický objekt a betonují se základy vícepodlažního parkovacího domu. Zatímco loňský rok byl především ve znamení rekonstrukce kolejí směrem na Velké Karlovice, letos dojde k modernizaci kolejiště, výstavbě terminálu a podchodu přímo ve stanici.
01.03.2023
Finišují práce na koridoru v údolí Tiché Orlice
Dnešním dnem začíná poslední fáze modernizace 1. koridoru mezi Ústím nad Orlicí a Brandýsem nad Orlicí. V následujících čtyřech měsících proběhne kompletní rekonstrukce železničního spodku a svršku pomocí speciálního sanačního stroje. Využití nejmodernější technologie, rozdělení prací na etapy a zkrácení jednokolejného úseku minimalizuje dopad do železničního provozu.
28.02.2023
Studenti soutěžili o nejlepší návrh dřevěného přístřešku pro českou železnici
V Masarykově salonku stanice Praha-Dejvice se dnes uskutečnilo vyhlášení výsledků studentské soutěže o nejlepší návrh nového dřevěného přístřešku pro českou železnici. Jejím pořadatelem byla kromě Správy železnic také Fakulta lesnická a dřevařská ČZU Praha. Cílem bylo motivovat studenty, aby se aktivně zapojili do změny vnímání železnice a současně podpořili využití dřeva jako hlavního stavebního materiálu na vlakových zastávkách.
27.02.2023
Nejsledovanější most v Česku:⁠ Jaká bude jeho budoucnost?
Zveme vás na veřejnou debatu o budoucnosti železničního mostu na pražské Výtoni. Uskuteční se ve čtvrtek 2. března od 18:00 v sále Národního technického muzea v Praze na Letné.
27.02.2023
Správa železnic vypsala výběrové řízení na studii implementace technologie 5G v úseku Brno – Bratislava
Správa železnic udělala důležitý krok v zavádění moderních technologií na železniční infrastruktuře. Dnes vypsala výběrové řízení na studii implementace technologie 5G/FRMCS v úseku mezi Brnem a Bratislavou. Cílem je najít řešení pro zlepšení kvality hlasových a datových služeb pro cestující na železničních koridorech a současně umožnit komunikaci na úrovni 5G mezi manažerem infrastruktury a dopravci. Součástí dokumentu bude i ekonomické hodnocení celého projektu.
22.02.2023
Na železniční most přes Labe se zítra vrátí nákladní vlaky
První vlaky začnou zítra využívat zrekonstruovaný traťový úsek mezi stanicemi Děčín východ a Děčín-Prostřední Žleb, který hraje významnou roli v nákladní dopravě mezi Českem a Německem. K největším výzvám pro stavbaře patřila výměna více než stoleté ocelové konstrukce mostu přes Labe a kompletní sanace Děčínského tunelu.
21.02.2023
Technické kolokvium k výtoňskému mostu: odborníci poskytnou své závěry do týdne
Desítka odborníků se specializací na mostní stavby nejen z Česka, ale i dalších zemí se dva dny podrobně zabývala problematikou železničního mostu pod pražským Vyšehradem. Cílem bylo zachytit všechny relevantní věcné argumenty, a to s ohledem na co možná nejkratší omezení na frekventované trase mezi hlavním a smíchovským nádražím.