Přejít k obsahu

VRT Jižní Morava

Vysokorychlostní trať Jižní Morava je součástí mezinárodního spojení České republiky s Rakouskem a Slovenskem a v širším pojetí náleží do spojnice hlavních měst zemí V4. Na trasu VRT může v budoucnu navázat přeshraniční úsek na Slovensko.
mapa VRT Jižní Morava
Přinese zkrácení cestovních dob na trase Brno – Břeclav pro vnitrostátní i mezinárodní vlaky. Po dokončení VRT se zásadně zvýší kapacita v silně vytíženém úseku běžné konvenční trati. Ta bude díky tomu připravena na rozvoj příměstských vlaků.  
 

Rychlé spojení:   

RS 2 VRT Brno – Břeclav – Slovensko

Úsek: 

Modřice – Rakvice

Délka: 

41 km

Maximální rychlost: 

320 km/h

Provoz: 

osobní vysokorychlostní vlaky
osobní vlaky tažené lokomotivou rychlostí 200 až 230 km/h

Zahájení stavby: 

předpoklad 2027

Uvedení do provozu: 

předpoklad 2030

Vedení trati i technické řešení je přizpůsobeno chráněnému území soustavy NATURA 2000 v oblasti Vranovického lesa. Jižně od Rakvic proběhne modernizace stávající trati pro rychlost 200 km/h tak, aby tyto dvě stavby tvořily ucelené řešení. V oblasti je navržen most (1350 metrů) tak, aby stavba co nejméně zasáhla do chráněného a z pohledu životního prostředí velmi cenného území. 

Mapový portál pro komunikaci s veřejností

Máte námět či připomínku k VRT Jižní Morava? Můžete nám ji zanechat prostřednictvím portálu GIS rozšířeného o modul umožňující komunikaci s veřejností. Ke konkrétnímu bodu na mapě může kdokoli uložit poznámku, námět, připomínku či popsat příležitost, kterou oblast nabízí.

Mapa VRT Jižní Morava