Aktuality

08.06.2023
Obrazem: Rail Business Days v Ostravě a VRT
Na letošním ročníku veletrhu Rail Business Days se v úterý 6. června představili v rámci workshopu i zástupci Stavební správy vysokorychlostních tratí. Podívejte se na fotografie z akce.
08.06.2023
Česko-francouzská spolupráce na vysokorychlostních tratích slaví 5. výročí
Správa železnic a francouzská skupina státních drah SNCF pracují na českých vysokorychlostních tratích (VRT) společně 5 let. Za tu dobu se podařilo připravit podrobný manuál, jak tratě navrhovat, stavět a provozovat. Česká republika díky této spolupráci projektuje už více než 300 km nových tratí. Jejich technické řešení zohledňuje veškeré zkušenosti, které francouzští kolegové nasbírali za více než 40 let provozu vlaků TGV a systému vysokorychlostních tratí.
07.06.2023
Zveme na další prezentační den o rychlé železnici
Zveme na další prezentační den do informačního centra Správy železnic na pražské hlavní nádraží. Tématem budou tentokrát zajímavosti a historie vysokorychlostních železnic. Nenechte si ujít!
05.06.2023
Tým vysokorychlostních tratí se představí v Ostravě na workshopu, součástí bude i vědomostní kvíz
Vysokorychlostní tratě a moderní železniční doprava budou součástí veletrhu Rail Business Days, který se koná v Ostravě od pondělí 5. června do středy 7. června 2023. Tým vysokorychlostních tratí zve návštěvníky do mobilního informační stánku - VRTmobilu - a na workshopy, které se budou konat v úterý a ve středu za účasti odborníků na vysokorychlostní tratě.
02.06.2023
V červnu za vámi jedeme do Jihlavy
Zajímá vás podoba vysokorychlostní trati v Jihlavě a na Vysočině? Potkejte se 9. června se zástupci Správy železnic. Do města také dorazí mobilní informační stánek – VRTmobil.
31.05.2023
Veřejnost si ode dneška může prohlédnout on-line návrh VRT Jižní Morava
Správa železnic spustila už třetí geografický informační systém (GIS) pro připravovanou síť vysokorychlostních tratí (VRT). Tentokrát jde o úsek VRT Jižní Morava mezi Modřicemi a Šakvicemi. Na portálu bude vždy znázorněna poslední rozpracovaná varianta vedení trati. Lidé mohou vznést dotaz či připomínku ke konkrétnímu místu a odborníci Správy železnic jim prostřednictvím systému přímo odpoví.
28.05.2023
Příprava VRT Moravská brána I: Proč Česko potřebuje vysokorychlostní tratě?
Zajímá vás příprava vysokorychlostní trati Moravská brána I mezi Prosenicemi a Hranicemi na Přerovsku? Připravili jsme sérii reportáží, které se tomuto projektu věnují. Podívejte se, proč Česko potřebuje vysokorychlostní tratě.
25.05.2023
Německá dráha (DB) otevřela nové informační centrum k výstavbě vysokorychlostní trati Praha – Drážďany
Německý správce železniční infrastruktury Deutsche Bahn zrekonstruoval památkově chráněnou budovu smolárny v Heidenau, která ode dneška slouží jako nové informační centrum projektu vysokorychlostní trati (VRT) mezi Prahou a Drážďany. Pro návštěvníky je připravena multimediální výstava přibližující vedení trati nebo výstavbu Krušnohorského tunelu. Informační panely se věnují také geologickým pracím. Podobně o projektu informuje Správa železnic v centru na hlavním nádraží v Ústí nad Labem od loňského března.
24.05.2023
Příprava VRT Moravská brána I: Co je to vysokorychlostní trať?
Zajímá vás příprava vysokorychlostní trati Moravská brána I mezi Prosenicemi a Hranicemi na Přerovsku? Následující reportáž přiblíží, jak vysokorychlostní tratě vypadají a co je potřeba pro jejich výstavbu.
18.05.2023
Na trase budoucí vysokorychlostní železnice z Prahy do Drážďan začínají geologické průzkumy
Správa železnic pokračuje v geologických pracích na připravované síti vysokorychlostních tratí (VRT). Po úseku VRT Podřipsko mezi Prahou a Lovosicemi přijde v druhé polovině roku na řadu také přeshraniční Krušnohorský tunel, který bude se svou délkou nejméně 26 kilometrů jeden z nejdelších ve střední Evropě. Právě v Krušných horách mohou mít vrty hloubku až půl kilometru.