Přejít k obsahu

Terminál Roudnice nad Labem VRT

Terminál Roudnice nad Labem VRT představuje zcela novou éru cestování vlakem. Umožní například zkrácení jízdních dob mezi Roudnicí a hlavním městem na 19 minut. Správa železnic na jeho podobu a řešení vyhlásila architektonicko-urbanistickou soutěž. V rámci jejího zadání účastníci navrhli také údržbovou základnu, která poslouží k servisu celého úseku vysokorychlostní tratě. Podrobnosti o soutěži naleznete přehledně na této stránce.
Roudnice nad Labem VRT - Rusina Frei architekti, vizualizace studio monolot

V pořadí již druhý připravovaný terminál vysokorychlostní železnice vyroste u Roudnice nad Labem na úseku VRT Podřipsko mezi Prahou a Lovosicemi. Bude sloužit jako přestupní uzel mezi VRT Praha – Ústí nad Labem – Drážďany a místní hromadnou dopravou a zároveň jako bod systému parkovišť P+R pro dojíždění ze širokého okolí. Připravovaný terminál VRT využijí zejména obyvatelé jihovýchodní části Ústeckého a přilehlých oblastí Středočeského kraje. Nabídne rychlé železniční spojení pro pravidelné dojíždění do centra hlavního města a také pohodlné spojení s Ústím nad Labem, Brnem, Ostravou, Drážďany, Vídní a mnoha dalšími městy u nás i v zahraničí. Umístění terminálu mimo městskou zástavbu nabídne dojíždějícím bezproblémové parkování. Dobrá dopravní dostupnost bude zajištěna i napojením lokální trati 096 Roudnice nad Labem – Straškov na terminál VRT.

Vítězný návrh terminálu má svým architektonickým i technickým řešením symbolizovat novou éru železniční dopravy a infrastruktury v České republice, která se po dostavbě systému VRT napojí na celoevropskou síť vysokorychlostní železnice.

Správa železnic děkuje všem účastníkům soutěže za zaslané návrhy.