FOTO
SOUTĚŽ 2021

MODERNIZUJEME
PRO BUDOUCNOST

do soutěže

10. Ročník

Fotosoutěže Správy železnic 2021

Letošní ročník Fotosoutěže Správy železnic je u svého konce. Fotografie nejúspěšnějších autorů najdete v sekci Vítězné fotografie. Všem vítězům gratulujeme, ostatním velice děkujeme za účast. Přejeme vám všem krásné Vánoce, hodně klidu, pohody a hlavně zdraví v novém roce. Budeme se těšit na vaše fotografie příští rok, další ročník naší fotosoutěže vyhlásíme na začátku března.

 

téma fotosoutěže

MODERNIZUJEME PRO BUDOUCNOST

Populární Fotosoutěž Správy železnic vstupuje do svého již 10. ročníku. S novým hlavním tématem. Tím letos bude MODERNIZUJEME PRO BUDOUCNOST

Svět železnice je pro ty, co do něj proniknou, neuvěřitelně pestrý. Pokud zůstaneme u infrastruktury jako hlavního bodu zájmu Správy železnic, tak se v něm střetávají nejmodernější stavby z posledních let s pozůstatky počátků železnice na našem území či jejího rozmachu na přelomu 19. a 20. století. A za tím vším jsou také lidé, kteří se podílejí na tom, aby vše fungovalo tak, jak má. Podívejte se tedy na českou železnici v nejširším měřítku a zachyťte její kouzlo. A co konkrétně můžete svými fotoaparáty zachytit? Tady je malé vodítko.

NÁDRAŽNÍ BUDOVY

Když se řekne železniční stavba, mnohým z vás se asi vybaví hlavně nádražní budovy. Řada z nich už prošla opravou, řada z nich ještě pamatuje budování železničních tratí na konci 19. a 20. století. Pokud se rozhodnete fotit nějakou takovou budovu, všímejte se i detailů, zajímavého zákoutí či neobvyklých kompozic. Atraktivní může být nejen exteriér, ale také interiér (nádražní hala).

STAVBY NA TRATI

Druhou kategorií jsou stavby na trati - tunely, mosty, estakády či viadukty. Na české železniční síti máme skutečné skvosty, které se dočkaly ocenění v minulosti či současnosti. I tyto stavby lze vidět nějakým zajímavým úhlem, jen prosíme při focení dodržujte všechny zásady bezpečného pohybu v okolí železniční tratě, zejména zákaz vstupu do kolejiště. Pak by totiž snaha zachytit zajímavý objekt mohla skončit velmi tragicky.

TECHNOLOGICKÉ STAVBY

Zapomínat nelze ani na různé technologické stavby jako například stavědla, hlásky, bývalé výtopny nebo hradla. Tyto stavby postupně z moderní železnice mizí, je možná nejvyšší čas zachytit jejich podobu jako památku pro budoucí generace.

 

ŽELEZNICE V POHYBU

Nejde ale jen o fotografie statických objektů. Podívejte se například na činnosti spojené s opravami a údržbou tratí, zachyťte práci lidí se speciálními stroji, zaměřte se i na unikátní vozidla Správy železnic v akci. I zde mohou vznikat neobvyklé a unikátní fotografie.

přihlaste se

Posílejte své práce
a soutěžte o hodnotné ceny

přihlaste se

Odborná porota

Aktuality

Fotografická akce roku - FOTOMEJDAN 2021

Fotografická akce roku - FOTOMEJDAN 2021

Ateliér v továrně zve na jedinečnou akci plnou workshopů, přednášek, vzácných hostů, krásných žen, inspirace, soutěží, hodnotných cen, techniky, dobrého jídla, pití i muziky. Doražte na Fotomejdan 2021, který se uskuteční v sobotu 25. září od 8.30 do 18.30 v prostorách modřanského biografu. Do 16. září je možné celodenní vstupenku pořídit za 620 korun, později pak za 980 korun.

Veškeré podrobnosti o programu Fotomejdanu získáte na adrese: https://ateliervtovarne.cz/fotomejdan-2021/

Přijďte všichni, bude to rozhodně stát za to !

14.09.2021

celá aktualita
Letní škola fotografie s Fotoinstitut.cz

Letní škola fotografie s Fotoinstitut.cz

Jsi nadšený fotograf a chceš spojit profesionální výuku fotografie s pobytem v krásné šumavské přírodě a ne tak úplně typickým táborem? Pak je právě tobě určená Letní škola fotografie, kterou pořádá v letních měsících jeden z hlavních partnerů naší fotosoutěže, Fotoinstitut.cz.

27.05.2020

celá aktualita
Ateliér v továrně nabízí online kurzy za poloviční ceny

Ateliér v továrně nabízí online kurzy za poloviční ceny

V době, kdy školy přesunuly výuku žáků na online platformy, nezůstávají pozadu ani někteří profesionální fotografové. Jedním z nich je Antonín Lavrenčík a jeho Ateliér v továrně.

30.03.2020

celá aktualita
Nový Youtube kanál pro fotografy

Nový Youtube kanál pro fotografy

Člen poroty naší fotosoutěže, Antonín Lavrenčík, přichází se zbrusu novým projektem, Youtube kanálem pro fotografy.

18.02.2019

celá aktualita
Setkání fotografů 16.3. 2019

Setkání fotografů 16.3. 2019

Na 16.3. pro vás opět přichystala společnost Fotoinstitut.cz svoje čím dál vyhledávanější Setkání fotografů, které proběhne opět v prostorách KC Zahrada v Praze 4 na Chodově. 

28.01.2019

celá aktualita
Finále Fotosoutěže 2018

Finále Fotosoutěže 2018

V úterý 13.11. proběhlo v prostorách vládního salonku na hlavním nádraží v Praze slavnostní předání cen vítězům sedmého  ročníku Fotosoutěže SŽDC 2018. Letošním tématem se stala BEZPEČNÁ ŽELEZNICE.

19.11.2018

celá aktualita
Setkání fotografů s Fotoinstitut.cz

Setkání fotografů s Fotoinstitut.cz

Setkání fotografů, celorepublikový svátek pro všechny, kteří rádi fotí, proběhne letos v sobotu 24. listopadu 2018 v Praze 4 Chodově.

19.11.2018

celá aktualita
Fotokafrání v Ateliéru v továrně s Michalem Krausem

Fotokafrání v Ateliéru v továrně s Michalem Krausem

Jeden z našich porotců, Antonín Lavrenčík, pravidelně pořádá ve svém Ateliéru v továrně nejrůznější zajímavé akce pro fotografy. Tou nejnovější je listopadové Fotokafrání s Michalem Krausem, jehož specialitou je wildlife fotografie.
 

02.11.2018

celá aktualita
Vojta Herout na výstavě "Osudové chvíle Československa".

Vojta Herout na výstavě "Osudové chvíle Československa".

Na Staroměstské radnici právě probíhá výstava "Osudové chvíle Československa". Do 11. listopadu 2018. Výstava obsahuje 300 fotografií od 51 autorů a mapuje osudové chvíle naší, za pár dnů již stoleté, republiky.

 

26.10.2018

celá aktualita
FotoŠkoda Fest 2018

FotoŠkoda Fest 2018

Půlrok utekl jako voda a opět se přiblížil svátek všech fotografů, FotoŠkoda Fest! Od 5. do 11. listopadu se opět budete moci v prostorách paláce Langhans setkat s kolegy fotografy, inspirovat se a nabrat zkušenosti od známých tváří na více než 100 workshopech a přednáškách, zahřát se výbornou kávou a posilnit se něčím dobrým k zakousnutí. Registrace jsou v plném proudu, takže neváhejte, ať vám místo na vašich vytipovaných akcích nezabere někdo jiný!

17.10.2018

celá aktualita
Setkání fotografů 27.11.

Setkání fotografů 27.11.

Populární akce Setkání fotografů je určena každému, kdo se zajímá o fotografování. Na své si přijdou začátečníci, zapálení fandové, ale i profesionální fotografové. Celý den zde budou probíhat zajímavé přednášky z nejrůznějších oblastí fotografie, fotoškoly, poradny s profesionály, diskuse s fotografy a soutěže o zajímavé ceny.

20.11.2017

celá aktualita
Vítězové fotosoutěže 2017

Vítězové fotosoutěže 2017

Ve středu 15.11. proběhlo ve vládním salonku na hlavním nádraží v Praze slavnostní vyhlášení vítězů 6. ročníku Fotosoutěže SŽDC 2017. Seznamte se s vítěznými snímky.

20.11.2017

celá aktualita
FotoŠkoda FEST 2017

FotoŠkoda FEST 2017

Prostory Centra FotoŠkoda i celého paláce Langhans se po půl roce opět naplno otevírají všem příznivcům fotografie. Prožijte s námi již podesáté týden plný workshopů, přednášek, výstav, produktových novinek a především inspirativních zážitků

25.10.2017

celá aktualita