Informace o soutěži

Správa železnic vyhlašuje 13.ročník fotografické soutěže pro autory zachycující život na železnici, železniční stavby, zabezpečovací technologie, průběh modernizací či oprav infrastruktury, běžný život drážních zaměstnanců.

Informace o soutěži

Fotosoutěž Správy železnic má za sebou 12 velmi úspěšných ročníků. Každý z nich přinesl řadu kvalitních fotografií, porota má vždy plné ruce práce, aby ocenila skutečně ty nejlepší. Pevně věříme, že ji v tomto směru neusnadníte práci ani letos. 

Do letošního ročníku naší fotosoutěže vstupujeme s několika významnými změnami. To základní se ale nemění, soutěž je určena pro všechny fotografy, kterým učarovala železnice, je úplně jedno, zda na dráze pracují, nebo se pouze o železnici zajímají. Když jsme přemýšleli o nosném tématu fotosoutěže na letošní rok, rozhodli jsme se jít cestou mírného zobecnění, abychom dali volné ruce vaší fantazii. Především jsme zrušili kategorii Pracujeme na železnici, protože ta byla poněkud omezující pro ty z vás, kteří na železnici nepracují a kteří například nemají přístup do prostor veřejnosti běžně nepřístupných. Stejně tak jsme se rozhodli věnovat jednu z kategorií nádražním budovám, což samozřejmě nejsou jen stavby určené pro cestující, ale také stavědla, hlásky, technologické objekty. 

V letošním roce tedy vyhlašujeme tři kategorie: Barvy železnice, Nádražní budovy a Studentskou kategorii. V kategorii Barvy železnice od vás čekáme fotografie na téma, jak vidíte železnici, co pro vás železnice znamená. Jediným omezením této kategorie je to, že jsme správci železniční infrastruktury a proto nás nezajímají fotografie, jejichž základním motivem je vlak. Budeme se těšit na to, s jakou originalitou a jedinečností se daného tématu chopíte. Každým rokem nám dokazujete, že i tak zdánlivě obyčejná věc, jako jsou koleje a železniční stavby, mohou na fotografiích získat zcela jedinečný vzhled. Kategorie Nádražní budovy je zaměřená na exteriéry či interiéry budov českých, moravských a slezských nádraží, stanic a zastávek. Podívejte se kolem sebe a zachyťte originálně třeba hezké stavědlo. Studentská kategorie má pak omezení věkové, je určena mladým fotografům do 26 let.

Nezapomínejte, že i nadále spíše než historicky-nostalgické fotografie upřednostňujeme originalitu ztvárnění a jedinečnost zpracování. Prioritou je pro nás fotografie, kde není ústředním motivem vlak. Úspěšné a podařené snímky se budou objevovat v publikacích a prezentačních materiálech společnosti Správy železnic. Svoje fotografie zasílejte po celou dobu konání fotosoutěže. Přihlásit se můžete vyplněním přihlášky s přiloženými fotografiemi. A do kdy se letos můžete přihlásit? Až do 15. září. Posílejte ale své fotografie průběžně, předem se na ně těšíme.

Odborná porota všechny fotografie posoudí a na výherce čekají opravdu atraktivní ceny. Jsou mezi nimi pobytové zájezdy od společnosti ČD travel, fotografické kurzy a další.