Epizoda podcastu

25.07.2023
Drážní hasiči drží krok s dobou
Železnici bez vlastních hasičů si dnes dokáže představit málokdo. Pomáhají při odstraňování následků nehod, likvidují nebezpečné látky, které se na železnici přepravují, odstraňují popadané stromy a v neposlední řadě také hasí požáry. Je toho opravdu hodně a to zdaleka nepomáhají jen na železnici. Hasičský záchranný sbor Správy železnic je totiž součástí integrovaného záchranného systému. Nejen o jeho činnosti si v podcastu povídáme se Stanislavem Cihelníkem.
27.06.2023
Na kolejích kvůli nepozornosti i riskování zbytečně vyhasínají životy
Víc než dvě stovky lidí ročně přijdou o život a podobný počet se jich ve spojitosti se železnicí zraní. Na smutných číslech se nejvíc podílejí sebevraždy, za řadou případů ale stojí nepozornost a často i vědomé riskování. Přebíhání kolejí nebo třeba nerespektování železničních přejezdů končívají tragicky. Co pak následuje, přiblíží z pohledu vyšetřovatele Správy železnic vrchní inspektor pražského územního pracoviště Eduard Hladík. A zároveň připomene, jak se v blízkosti kolejí chovat bezpečně a všem nepříjemnostem se vyhnout.
19.04.2023
Česko nové vysokorychlostní tratě potřebuje
Šinkanzen, InterCityExpress nebo legendární TGV. Symboly vysokorychlostní železnice, kterou možná stále vnímáme, jako vzdálenou budoucnost. Takzvané VRTky v Česku přitom klepou na dveře a zahájení výstavby prvního úseku se nezadržitelně blíží. Projekční práce, spolupráci se samosprávami i benefity nové infrastruktury přiblíží ředitel Stavební správy vysokorychlostních tratí Jakub Bazgier.
06.04.2023
Módní trendy ovlivňovaly i podobu železničářských uniforem
Uniformy k železnici odjakživa patří. Jejich barva, označení nebo materiály se ale v průběhu let měnily. Správa železnic nové uniformy představila teprve před třemi lety, jednotný oděv pro své zaměstnance využívají nadále také dopravci. Tématem podcastu Správy železnic je tentokrát železniční móda. Hostem Jana Nevoly je spisovatel, publicista a železniční historik Mojmír Krejčiřík. Přejeme příjemný poslech.
29.03.2023
Unikátní prostory na pražském hlavním nádraží opět ožijí
Správa železnic postupně navrací lesk secesní vstupní bráně do hlavního města. Fantova budova už prokoukla zvenčí a pokračuje se rekonstrukcí vnitřních prostor v severním křídle významné památky. Jakým způsobem se historické prostory upravují a jaké využití se pro tuto část Fantovy budovy po jejím zrenovování připravuje? A co vůbec obnáší zajistit, aby cestující na nádraží našli služby nebo zboží, které si přejí? Rozebereme s vedoucí obchodního oddělení pro stanici Praha hlavní nádraží Terezií Krejbychovou. Přejeme příjemný poslech.
21.02.2023
Nejsledovanější most v republice: Co vznikne pod Vyšehradem?
Pavel Paidar ze Správy železnic má jako ředitel odboru přípravy staveb na starost i projekt železničního mostu na Výtoni. S další přípravou už podle něj není možné otálet. „Nemáme moc času, paralelně s kolokviem proto nyní začíná podrobnější zpracování vítězného návrhu architektonické soutěže. Na postup přípravy bude dohlížet nezávislá expertní skupina, abychom se dobrali výsledku, který bude dále projednatelný,“ uvádí mimo jiné. Hlasoval pro vítězný návrh nebo měl jiného favorita? A co říká na vášnivou veřejnou debatu? To se dozvíte v dalším díle podcastu. Přejeme příjemný poslech.
02.09.2022
Zpožděné pohádky ze šumavských lokálek 2
Prodlužte si společně s námi léto a zpříjemněte si svůj víkendový výlet poslechem druhé části výběru pohádek z knížky - Zpožděné pohádky ze šumavských lokálek. Tuto krásnou knížku napsal Roman Kozák, ilustroval Jakub Rákosník a vydal Vladislav Šlégr, naši šikovní kolegové ze Správy železnic. Do audio podoby ji převedli naši tiskoví mluvčí Nela Friebová a Jan Nevola. Přejeme příjemný poslech!
17.08.2022
Z českých nádraží začne mizet nepřehledná reklama
Vizuální smog nás ve veřejném prostoru obklopuje takřka na každém kroku a výjimkou nejsou ani nádražní budovy. To by se ale brzo mělo změnit. Přítrž nepřehledné reklamě a stovkám různých cedulí dělá Manuál pro kultivaci nádražních budov, který zpracovala grafická designérka Veronika Rút Fullerová. Jak náročný musela podniknout průzkum, aby česká nádraží zmapovala a jak by se měla ve výsledku proměnit? To už prozradí v dalším díle podcastu Správy železnic.
20.07.2022
Zpožděné pohádky ze šumavských lokálek
Konečně přišlo léto a s ním i čas prázdnin, ke kterým neodmyslitelně patří i cestování. Na zpříjemnění vaší letní cesty po železnici si můžete společně s dětmi pustit výběr pohádek z knížky - Zpožděné pohádky ze šumavských lokálek. Tuto krásnou knížku napsal Roman Kozák, ilustroval Jakub Rákosník a vydal Vladislav Šlégr, naši šikovní kolegové ze Správy železnic. Do audio podoby ji převedli naši tiskoví mluvčí Nela Friebová a Jan Nevola. Přejeme příjemný poslech!
28.04.2022
Nehod na železnici výrazně ubylo, sebevraždy přesto řešíme denně
Mimořádná událost – tak se označuje každá nehoda na železnici. Kolik mimořádných událostí se na dráze denně stane? Jak probíhá jejich šetření? A proč chybují řidiči nejčastěji na železničních přejezdech zabezpečených výstražnými světly? Odpovídat bude Miroslav Kočovský z odboru systému bezpečnosti provozování dráhy.
1234