Epizoda podcastu

19.04.2023
Česko nové vysokorychlostní tratě potřebuje
Šinkanzen, InterCityExpress nebo legendární TGV. Symboly vysokorychlostní železnice, kterou možná stále vnímáme, jako vzdálenou budoucnost. Takzvané VRTky v Česku přitom klepou na dveře a zahájení výstavby prvního úseku se nezadržitelně blíží. Projekční práce, spolupráci se samosprávami i benefity nové infrastruktury přiblíží ředitel Stavební správy vysokorychlostních tratí Jakub Bazgier.
06.04.2023
Módní trendy ovlivňovaly i podobu železničářských uniforem
Uniformy k železnici odjakživa patří. Jejich barva, označení nebo materiály se ale v průběhu let měnily. Správa železnic nové uniformy představila teprve před třemi lety, jednotný oděv pro své zaměstnance využívají nadále také dopravci. Tématem podcastu Správy železnic je tentokrát železniční móda. Hostem Jana Nevoly je spisovatel, publicista a železniční historik Mojmír Krejčiřík. Přejeme příjemný poslech.
29.03.2023
Unikátní prostory na pražském hlavním nádraží opět ožijí
Správa železnic postupně navrací lesk secesní vstupní bráně do hlavního města. Fantova budova už prokoukla zvenčí a pokračuje se rekonstrukcí vnitřních prostor v severním křídle významné památky. Jakým způsobem se historické prostory upravují a jaké využití se pro tuto část Fantovy budovy po jejím zrenovování připravuje? A co vůbec obnáší zajistit, aby cestující na nádraží našli služby nebo zboží, které si přejí? Rozebereme s vedoucí obchodního oddělení pro stanici Praha hlavní nádraží Terezií Krejbychovou. Přejeme příjemný poslech.
21.02.2023
Nejsledovanější most v republice: Co vznikne pod Vyšehradem?
Pavel Paidar ze Správy železnic má jako ředitel odboru přípravy staveb na starost i projekt železničního mostu na Výtoni. S další přípravou už podle něj není možné otálet. „Nemáme moc času, paralelně s kolokviem proto nyní začíná podrobnější zpracování vítězného návrhu architektonické soutěže. Na postup přípravy bude dohlížet nezávislá expertní skupina, abychom se dobrali výsledku, který bude dále projednatelný,“ uvádí mimo jiné. Hlasoval pro vítězný návrh nebo měl jiného favorita? A co říká na vášnivou veřejnou debatu? To se dozvíte v dalším díle podcastu. Přejeme příjemný poslech.
02.09.2022
Zpožděné pohádky ze šumavských lokálek 2
Prodlužte si společně s námi léto a zpříjemněte si svůj víkendový výlet poslechem druhé části výběru pohádek z knížky - Zpožděné pohádky ze šumavských lokálek. Tuto krásnou knížku napsal Roman Kozák, ilustroval Jakub Rákosník a vydal Vladislav Šlégr, naši šikovní kolegové ze Správy železnic. Do audio podoby ji převedli naši tiskoví mluvčí Nela Friebová a Jan Nevola. Přejeme příjemný poslech!
17.08.2022
Z českých nádraží začne mizet nepřehledná reklama
Vizuální smog nás ve veřejném prostoru obklopuje takřka na každém kroku a výjimkou nejsou ani nádražní budovy. To by se ale brzo mělo změnit. Přítrž nepřehledné reklamě a stovkám různých cedulí dělá Manuál pro kultivaci nádražních budov, který zpracovala grafická designérka Veronika Rút Fullerová. Jak náročný musela podniknout průzkum, aby česká nádraží zmapovala a jak by se měla ve výsledku proměnit? To už prozradí v dalším díle podcastu Správy železnic.
20.07.2022
Zpožděné pohádky ze šumavských lokálek
Konečně přišlo léto a s ním i čas prázdnin, ke kterým neodmyslitelně patří i cestování. Na zpříjemnění vaší letní cesty po železnici si můžete společně s dětmi pustit výběr pohádek z knížky - Zpožděné pohádky ze šumavských lokálek. Tuto krásnou knížku napsal Roman Kozák, ilustroval Jakub Rákosník a vydal Vladislav Šlégr, naši šikovní kolegové ze Správy železnic. Do audio podoby ji převedli naši tiskoví mluvčí Nela Friebová a Jan Nevola. Přejeme příjemný poslech!
28.04.2022
Nehod na železnici výrazně ubylo, sebevraždy přesto řešíme denně
Mimořádná událost – tak se označuje každá nehoda na železnici. Kolik mimořádných událostí se na dráze denně stane? Jak probíhá jejich šetření? A proč chybují řidiči nejčastěji na železničních přejezdech zabezpečených výstražnými světly? Odpovídat bude Miroslav Kočovský z odboru systému bezpečnosti provozování dráhy.
05.04.2022
Na pražské hlavní nádraží přijelo už přes 100 tisíc uprchlíků
Pražské hlavní nádraží zažívá nebývalý nápor. Už za běžné situace jde o nejvytíženější nádraží v Česku. Nyní sem však navíc přijíždí tisíce ukrajinských uprchlíků denně. Jak náročné je zajistit bezproblémový chod budovy pro cestující a zároveň efektivní pomoc potřebným? Nejen na to odpoví Jan Vágner, správce budovy pražského hlavního nádraží.
22.03.2022
Autoři vítězného návrhu VRT terminálu v Roudnici: největší výzvou bylo umístění vedle hory Říp
Známe podobu terminálu vysokorychlostní železnice, který vyroste u Roudnice nad Labem. Vítězem architektonické soutěže Správy železnic se stalo studio Rusina Frei architekti vedené Martinem Rusinou a Martinem Freiem. Bylo pro ně vítězství v konkurenci 9 dalších a dle poroty velmi kvalitních návrhů velkým překvapením? Panovaly mezi nimi při tvorbě vítězného řešení nějaké rozpory? A vypisuje se v Česku dostatek architektonických soutěží? I na to hosté podcastu odpoví.
1234