Personalistika

Soutěže motivují studenty k hledání řešení pro železnici

Spolupráce naší organizace se studenty dostává další rozměr. Společně s Fakultou lesnickou a dřevařskou ČZU Praha jsme vyhlásili soutěž o nejlepší návrh nového dřevěného přístřešku pro českou železnici. Hledáme také další využití pro most přes Berounku v Černošicích.

Soutěž byla určena pro tříčlenné týmy, které tvořili dva studenti zmíněné fakulty a jeden student Fakulty stavební ČVUT, v jednom týmu působila studentka Západočeské univerzity v Plzni. Cílem bylo motivovat studenty, aby se aktivně zapojili do změny vnímání železnice a současně podpořili využití dřeva jako hlavního stavebního materiálu na vlakových zastávkách. Výsledkem snažení studentů měl být návrh nového dřevěného přístřešku, který se po splnění daných požadavků stane součástí typizovaných staveb na české železnici. Přístřešek je určen pro horské a podhorské oblasti nebo chráněné krajinné a přírodní lokality. Jeho celková cena mohla být maximálně 500 000 korun, a to včetně realizace stavby. Jako materiál se mělo v maximální možné míře použít dřevo z místních zdrojů. Porota rovněž hodnotila originalitu návrhu, jeho designové zpracování, komplexnost řešení a také provedení umožňující snadnou údržbu. Odborná komise ocenila jako nejlepší návrh dřevěného přístřešku od trojice ve složení Alexandra Horáčková, Michaela Andrlová a Jan Rous.

 

 

Most přes Berounku neskončí ve šrotu

Dalším příkladem spolupráce je i studentská soutěž na další využití současného mostu přes Berounku v Černošicích, který bude nahrazen novým v rámci blížící se modernizace trati mezi Černošicemi a Karlštejnem. Soutěž vypsalo město Černošice ve spolupráci s naší státní organizací a Fakultou stavební ČVUT v Praze.

Důvody vypsání soutěže přibližuje starosta Černošic Filip Kořínek: „Železniční most přes Berounku je součástí genia loci našeho města. Jedná se o ikonickou technickou stavbu, která na každého dýchne historií a i laik na ní vidí špičkovou kvalitu práce jejích architektů i stavitelů. Návrh na zachování části konstrukce na území Černošic jako historického artefaktu přišel od městského fotografa Petra Kubína a získal velkou podporu. Věříme, že najdeme dobré místo na nějakém veřejném prostranství a vhodné využití s přidanou hodnotou pro obyvatele i návštěvníky našeho města. Studentská soutěž je důležitý první krok tohoto plánu.“ Soutěž je primárně určena studentům programu Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze, zúčastnit se jí ale mohou i studenti architektury na dalších vysokých školách. Jejím cílem je zpracovat urbanistickou a architektonickou studii na další využití části původní konstrukce železničního mostu. Principem je nalézt její nové umístění i funkci, aby zůstala zachována pro budoucnost jako připomínka významného historického inženýrského díla. „Aktivní spolupráce všech zúčastněných vytváří ojedinělou příležitost vytvořit připomínku historie místa i poctu práci našich předků. Pohled studentů, kteří dokážou na tematiku nahlédnout nově a zároveň znají historický kontext, nabízí možnost vzniku zajímavého řešení,“ říká Karel Hájek z Fakulty stavební ČVUT, který v tamním architektonickém ateliéru vede tento projekt. Zájemci mohou své nabídky odevzdat do 5. června. Po skončení soutěže je plánovaná veřejná prezentace všech návrhů.